Broušení dřeva

03.04.12 | autor admin

Obroušení dřeva, když se správně povede, dodá dřevu neopakovatelný vzhled. Zvýrazní všechny jeho léta, krásnou kresbu, vůbec všechno, co dělá dřevo tak přitažlivým.

Broušení velkých ploch

Broušení velkých ploch se provádí v krouživých pohybech po celé rozloze plochy. Můžeme brousit buď několika typy ručních brusek, nebo smirkovým papírem.

Důležité je brousit plynule aby nevznikaly zářezy.Důležité je brousit plynule aby nevznikaly zářezy.

Brusky

Br
Pásová bruskaPásová bruska

Broušení bruskami se obecně používá, pokud vám až tolik nezáleží na kvalitě povrchu, brusky se totiž prodávají s poměrně hrubými brusnými papíry. Na výběr máme ze dvou základních typů brusek na dřevo. Buď vibrační bruska, jejíž brusná plocha má tvar žehličky. S tou osobní zkušenosti nemám, ale od přátel vím, že se její brusná plocha rychle zanáší pilinami a je nutné ji často čistit.

Osobní zkušenosti mám s pásovou bruskou. Ta vytvoří velice dobrý základ pro následné dobroušení smirkovým papírem. Musíte s ní ale opravdu hýbat krouživým pohybem, pokud možno rovnoměrně po ploše. Když s takovouto bruskou stojíte příliš dlouho na jednom místě, udělá vám do dřeva nepěkné záseky, které se velmi špatně odstraňují.

Také nedoporučuji na brusku příliš tlačit, sice navenek odebírá materiál velice málo, ale když přitlačíte tak se rázem může stát, že během několika vteřin probrousíte až několik milimetrů.

Pro jemnější broušení používáme smirkový papír.Pro jemnější broušení používáme smirkový papír.

Smirkový papír

Broušení smirkovým papírem je tak jako tak nutné, ať už chcete dřevo od začátku brousit pouze ručně, nebo pro dobroušení po zásahu bruskou. Opět brousíme krouživými pohyby a postupujeme od nejvyšší drsnosti papíru po tu nejnižší. Pro závěrečné dohlazení doporučuji papír ještě namočit vodou (nejprve si ale vyzkoušejte, jestli nebarví).

V nabídce obchodů s kutilskými potřebami jsou často i brusné houby. Ty mohu jenom doporučit, při broušení se chovají jako smirkový papír, ale netrpí častým vypadáváním brusných zrn a tím pádem déle vydrží.

Brusná houbičkaBrusná houbička

Broušení hran a rohů

Na rozdíl od broušení velkých ploch se hrany a rohy brousí po létech. To znamená, že smirkovým papírem, nebo bruskou, vedeme tahy stále stejným směrem ve směru vláken dřeva. U hran můžeme nahrubo brousit vlákna napříč, ale finální úprava musí být vedena klasicky po létech.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také