Dlaždice pro balkony a terasy

30.07.12 | autor Renovujeme a modernizujeme

Obklad musí být proveden pečlivě

Podklad musí mít v exteriéru nejméně dvouprocentní spád a správně provedené utěsnění betonového podloží. Při nákupu obkládaček bezpodmínečně dbejte na mrazuvzdornost materiálu. V tomto případě je vhodná jen spékaná keramika. I lepidlo a spárovací malta musí být podle údajů výrobce vhodné pro exteriér.

Zvlhne-li povrch vnějších dlaždic, stane se nebezpečně kluzkým. Používejte proto jen dlaždice se strukturovanou nášlapnou plochou. Zvláště to platí pro schody.

Celá obkládaná plocha musí být opatřena těsnicím nátěrem. Tam, kde se balkon nebo terasa střetává se svislými plochami, se zapracuje těsnicí pás. Podlahové dlaždice se kladou stejně jako uvnitř. V případě větších ploch se často zapomíná na zřízení potřebných dilatačních spár (asi každé 3 m).

V létě se obkládačky roztahují a mohou se vydout nebo popraskat, nejsou-li k dispozici dilatační spáry. Potom se opět smrští, dovnitř vnikne voda, která v zimě zmrzne a rozpínáním zmrzlé vody dojde k dalšímu vydutí.

Do plochy odborně zařadit dilatační spáry

Rovnoměrným pohybem se kartuš táhne podél spáry a vytláčí se z ní silikon.Rovnoměrným pohybem se kartuš táhne podél spáry a vytláčí se z ní silikon.
Pomocí plastového hladidla se spára obtáhne. Vznikne prohloubení dilatační spáry.Pomocí plastového hladidla se spára obtáhne. Vznikne prohloubení dilatační spáry.
Nakonec se lepicí páska strhne a spára se uhladí prstem navlhčeným ve vodě se saponátem.Nakonec se lepicí páska strhne a spára se uhladí prstem navlhčeným ve vodě se saponátem.

Třebaže už byla řeč o tom, že balkonové a terasové plochy se každé 3 m musí opatřit dilatačními spárami, při realizaci těchto spár se přece dělá tolik chyb.

V první řadě je důležité, aby dilatační spára až po podklad byla zaručeně bez lepidla. Při spárování se plocha musí pečlivě oblepit a případné čerstvé lepidlo, které se dostalo do spáry, se musí vyškrabat vhodným dřívkem.

Dnes nabízené vysoce elastické silikonové hmoty jsou schopné elasticky absorbovat pohyby vznikající roztahováním materiálu keramického obkladu, a přes změny rozměrů udržovat spáry těsné. Roztahují se a potom zase stahují jako guma.

Funguje to ale jen tehdy, když silikon ulpívá pouze na hranách obkládaček, ne však na dně spáry. Toto takzvané dvojstranné lpění je předpokladem toho, že silikon vykazuje požadovanou elasticitu a trvale si ji zachovává.

Když se dilatační spára jednoduše vystříká – jak se to často dělá – vytvoří se silikonová vata, která se přilepí na dno spáry a časem ji roztrhne. Dno spáry proto musí být před uzavřením zakryto páskem fólie. V případě hlubokých spár se navíc do spáry vtlačí výplň ze speciální pěnové hmoty.

Fotonávod na kladení dlaždic na balkony a terasy:

Nanese se kvalitní pružné lepidlo. Předem se nakreslí a lepicí páskou vyznačí linie kladení první řady.Nanese se kvalitní pružné lepidlo. Předem se nakreslí a lepicí páskou vyznačí linie kladení první řady.
Teď se položí první řada dlaždic. Jednotlivé dlaždice se kladou do pružného a tekutého lepidla a nemusí se na ně poklepávat.Teď se položí první řada dlaždic. Jednotlivé dlaždice se kladou do pružného a tekutého lepidla a nemusí se na ně poklepávat.
Stejným způsobem se položí ostatní řady. Lepidlo se nalije, pročeše se ozubeným hladítkem a dlaždice se do něho položí.Stejným způsobem se položí ostatní řady. Lepidlo se nalije, pročeše se ozubeným hladítkem a dlaždice se do něho položí.
Před nastříkáním silikonu se okrajová spára čistě oblepí. Do spáry se vtlačí šňůra z pěnové hmoty.Před nastříkáním silikonu se okrajová spára čistě oblepí. Do spáry se vtlačí šňůra z pěnové hmoty.
Teď se do spáry rovnoměrně nastříká elastická těsnicí hmota. Hladicí nůž se navlhčí vodou a spára se uhladí.Teď se do spáry rovnoměrně nastříká elastická těsnicí hmota. Hladicí nůž se navlhčí vodou a spára se uhladí.
Lepicí páska se ihned strhne a spára se postříká vodou ředěným saponátem. Poslední uhlazení se provede špičkou prstu.Lepicí páska se ihned strhne a spára se postříká vodou ředěným saponátem. Poslední uhlazení se provede špičkou prstu.
.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}  Váš příspěvek