Hřebíky

03.04.12 | autor admin

Několik hřebíků, od velkého krováku, po malé kolářské hřebíčky.Několik hřebíků, od velkého krováku, po malé kolářské hřebíčky.

Spoje hřebíčky jsou snad nejstarší druh spojování dřevěných kusů (možná spoje na suché kolíčky jsou starší). Lidé je mají oblíbené už od dětství, spoustu malých dětí baví zatloukat kladívkem hřebíčky jen tak. Dnes jsou postupně vytlačovány vruty, ale na některé činnosti jsou stále nepřekonané.

Co spojovat?

Dnes se hřebíky spojují většinou hrubé tesařské konstrukce, nebo několik málo věcí v domácnosti. Například při výrobě dřevěné kozy na řezání dříví je zbytečné využívat vruty. Třeba takové bednění na beton se také vyrábí za použití hřebíků, aby jej šlo hladce rozebrat a prkna znovu použít.

Výhodou hřebíkových spojů je, že jsou velmi rychlé, nemusí se čekat, až zatvrdne lepidlo a když se spoj nepovede, můžeme hřebík jednoduše vytáhnout a zatlouct jinde. Ve srovnání s vruty jsou také lepší na rychle tvořené spoje bez nároku na větší trvanlivost. Pro každý vrut je totiž dobré ještě předvrtat díru.

V domácnosti se hřebíky používají hlavně na neviditelné (nebo skoro neviditelné) spoje palubek či okrasných latí.

Špičku hřebíku otupíme, aby se dřevo neštípalo.Špičku hřebíku otupíme, aby se dřevo neštípalo.

Na palubky se používají speciální háčky, nebo pokud děláte podlahu, tak můžete silná podlahová prkna přitlouct do trámu přímo skrze drážku. Jednoduše dorazíte prkno perem ke zdi (nebo do jiného prkna), přiložíte hřebík šikmo do spodního kraje drážky (to je ten, který leží na trámku), přitlučete a zakryjete a pojistíte perem dalšího prkna.

Okrasné lišty se přitloukají slabými kolářskými hřebíčky (na ty neprofilované stačí bohatě délka 20 mm). Dáváme akorát pozor, abychom lištu moc neomlátili kladivem, jinak hlavička kolářského hřebíčku je téměř neviditelná. Má průměr asi 1 mm (u těch 20 mm dlouhých hřebíků) a vleze celá do dřeva.

Jak spojovat?

Nejdůležitější věc při spojování hřebíky je dávat pozor na materiál. Nesmí se nám rozštípnout. Proto každý hřebíček před zatlučením jemně otupíme poklepáním kladiva na jeho hrot. Každý hřebík nejprve podržíme v ruce, aby se v materiálu chytl (u každého materiálu jinou dobu, záleží na jeho struktuře chce to trochu cviku).

Hřebík si nejprve přidržíme rukou.Hřebík si nejprve přidržíme rukou.

Teprve potom můžeme přitloukat hřebíky bez držení. Do hřebíků nebušíme jak smyslů zbavení, ale postupně je rovnoměrnými údery kladiva zatloukáme.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také