Instalace nových oken

30.08.12 | autor Renovujeme a modernizujeme

Vyšší komfort bydlení a značné úspory energie docílíte montáží nových oken. Ukážeme vám zde instalaci různých systémů.

Plastová okna se montují snadno

Kdo se sám pustí do montáže oken v novostavbě nebo do výměny starých oken za nová při modernizaci domu, může značně ušetřit. Každý dobře zásobený obchod pro řemeslníky a stavebniny nabízejí velký sortiment standardních oken. Je ale také možné dodání jiného provedení podle individuálních rozměrů.

Rozhodnutí, zda dřevo nebo plast, je většinou otázkou vkusu. Plastová okna jsou bezpochyby nenáročnější na údržbu. Avšak pravé dřevěné okno se k rustikálnímu stylu domu jednoduše hodí lépe.

Montážní kroky jsou v obou případech zcela podobné. Zatímco u dřevěných oken se připevňovací šrouby vedou většinou přímo skrz rám do zdiva, plastová okna se připevňují většinou kotevními třmeny, jak je to znázorněno na obr. nahoře.

U montáže oken je nejdůležitější přesné měření a vyrovnání. Teprve až když je rám zcela přesně vyrovnán a zaklínován v otvoru zdi, smí být provedeno vrtání a šroubování do hmoždinek. Když jsou šrouby pevně dotaženy, zavěsí se okenní křídlo. Nakonec se mezera po obvodu okna ke zdi vypění.

Instalace plastových oken:

Nejprve se okenní křídlo vyndá z rámu. Potom můžete rám nasadit do otvoru ve zdi a vyrovnat.Nejprve se okenní křídlo vyndá z rámu. Potom můžete rám nasadit do otvoru ve zdi a vyrovnat.
Dole se rám posadí na klínky, až má správnou výšku. Potom se vyrovná po stranách a rovněž se zafixuje klínky do montážní polohy.Dole se rám posadí na klínky, až má správnou výšku. Potom se vyrovná po stranách a rovněž se zafixuje klínky do montážní polohy.
Kotevní třmeny, které jsou předem přišroubovány k rámu, slouží při vrtání připevňovacích otvorů jako měrka.Kotevní třmeny, které jsou předem přišroubovány k rámu, slouží při vrtání připevňovacích otvorů jako měrka.
Do vyvrtaných otvorů se vloží plastové hmoždinky. Před tím se ale pomocí trubičky vyfouká z otvoru prach. Kladivem se hmoždinka zatluče dovnitř.Do vyvrtaných otvorů se vloží plastové hmoždinky. Před tím se ale pomocí trubičky vyfouká z otvoru prach. Kladivem se hmoždinka zatluče dovnitř.
Při šroubování do hmoždinek pomáhá akumulátorový šroubovák. Kotevní třmeny musí být přišroubovány pevně do zdiva.Při šroubování do hmoždinek pomáhá akumulátorový šroubovák. Kotevní třmeny musí být přišroubovány pevně do zdiva.
Znovu se zkontroluje poloha rámu pomocí vodováhy. Když vše souhlasí, provede se okolo připevňovacích bodů vypěnění.Znovu se zkontroluje poloha rámu pomocí vodováhy. Když vše souhlasí, provede se okolo připevňovacích bodů vypěnění.
Nyní rám sedí pevně a Vy můžete namontovat křídla okna. Na páskách závěsů je možno v případě potřeby provést dodatečné nastavení, až se okno otevírá a zavírá lehce.Nyní rám sedí pevně a Vy můžete namontovat křídla okna. Na páskách závěsů je možno v případě potřeby provést dodatečné nastavení, až se okno otevírá a zavírá lehce.

Instalace střešních oken

Plocha okna pod střechou by měla pro dostatečné prosvětlení odpovídat asi desetině obytné plochy. V podkroví při výpočtu obytné plochy existuje pravidlo, které říká, že základní obytná plocha musí mít výšku alespoň 1,5m. V první řadě se poloha okna řídí podle krokví. Pokud by nějaká krokev musela být odstraněna, je předem třeba posouzení statika.

Potom musíte na požadovaném místě opatrně sundat krytinu střechy. Podle otvoru na okno se musí na krokvích vyříznout střešní latě. Různé zdvojení nebo nastavení krokve popřípadě pomocné krokve dejte do roviny tak, aby tvořily rám pro okenní element. Podle přesných rozměrů okenního rámu a údajů výrobce se nyní na krokve položí dvě podpůrné latě na krokve nebo nastavení krokve, vyrovnají se a přišroubují.

Krycí rám je možno koupit buďto jako předem zhotovený element, nebo po jednotlivých dílech. Když jste rám sestavili a sešroubovali, položte ho na podpůrné latě a pomocí mosazných úhelníků a šroubů ho připevněte ke spodním krokvím.

Krycí rám se opatří speciálními krycími plechy. Pro bezpečný odvod dešťové vody je důležité přeplátování plechů. Proto se vždy pracuje odspodu nahoru. Nejprve tedy umístěte spodní kryt s olověnou zástěrou, potom postranní plechy a nakonec horní plech. Olověná zástěra leží na střešní krytině a musí se přesně vytvarovat poklepáním.

Po zavěšení okenního křídla musí být ještě v případě potřeby provedeno nastavení kování, aby se okno dalo lehce otevírat a zavírat. Vnější zakončení tvoří opětovné nasazení střešní krytiny okolo celého okna. Často musí být střešní tašky přiříznuty. K tomu potřebujete úhlovou brusku s diamantovým kotoučem. Horní a postranní zakrytí okenního rámu se pečlivě zastrčí pod střešní krytinu, spodní oproti tomu leží na střešní krytině.

Instalace střešních oken:

Střešní okna pasují přesně mezi krokve jen vzácně. Schematický obrázek ukazuje, jak se provádí nastavení nebo vypodložení krokve.Střešní okna pasují přesně mezi krokve jen vzácně. Schematický obrázek ukazuje, jak se provádí nastavení nebo vypodložení krokve.
Na dřevěném rámu připevněné třmeny se zašroubují do latí. Po instalaci spodní olověné zástěry se připevní i postranní plechy.Na dřevěném rámu připevněné třmeny se zašroubují do latí. Po instalaci spodní olověné zástěry se připevní i postranní plechy.
Nyní následují horní krycí plechy. Jsou z klimaticky odolného hliníku a šroubují se na rám. Šrouby se utěsňují silikonem.Nyní následují horní krycí plechy. Jsou z klimaticky odolného hliníku a šroubují se na rám. Šrouby se utěsňují silikonem.
Po stranách a nahoře opět nasaďte střešní krytinu. V našem případě musí být tašky řezány na poloviční šířku.Po stranách a nahoře opět nasaďte střešní krytinu. V našem případě musí být tašky řezány na poloviční šířku.
Spodní olověná zástěra se vytvaruje pomocí násady kladiva. Nakonec se zavěsí okenní křídlo do výkyvného ložiska.Spodní olověná zástěra se vytvaruje pomocí násady kladiva. Nakonec se zavěsí okenní křídlo do výkyvného ložiska.
Olověná zástěra na spodní straně okna způsobuje oxidací zabarvení pod ní ležících tašek. Abyste tomu zabránili, můžete plech natřít stejně jako tašky. Správný odstín najdete v obchodě se stavebninami.Olověná zástěra na spodní straně okna způsobuje oxidací zabarvení pod ní ležících tašek. Abyste tomu zabránili, můžete plech natřít stejně jako tašky. Správný odstín najdete v obchodě se stavebninami.
.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}  Váš příspěvek