Jak pokládat dlažbu

03.04.12 | autor admin

Pokládání dlaždic uvnitř panelového bytu není až tak časté, spíše jej využijeme na venkově. A tam se též můžeme setkat s venkovní dlažbou, jako dobrou volbou pro zahrádkářské cestičky či přístupové cesty k venkovním dveřím.

Pokládání do maltového lůžka

Konvenční způsob pokládání dlaždic, a to jak dovnitř, tak i ven. Jde o velmi jednoduchý způsob.

Nejprve je nutné celou místnost pečlivě změřit a podle toho koupit potřebné množství dlažby a začišťovacích dlaždiček kolem stěn (nebo profilovaných lišt ze dřeva či jiného materiálu).

Dlaždice pokládané do běžného maltového lůžka.Dlaždice pokládané do běžného maltového lůžka.

Středem pokoje natáhneme napnutý provázek, který nakřídujeme. Kolmo k němu další provázek.

Na hladký podklad rovnoměrně naneseme řídkou maltu a rozetřeme ji po ploše. Pracujeme po menších kusech, neboť malta celkem rychle tuhne. Začneme uprostřed pokoje, právě v místě, kde se nám kříží oba provázky. Nejprve uděláme delší osu pokoje a kolmo k ní potom další řadu (také uprostřed pokoje, kratší osu). Takto postupně pokračujeme až ke stěnám. Snažíme se přitom dodržovat stále stejné spáry.

Při pokládání dlažby se snažíme, aby nevznikaly takovéto schody.Při pokládání dlažby se snažíme, aby nevznikaly takovéto schody.

U stěn se nám může stát, že některé dlaždice nevyjdou přesně.

Musíme je seříznout. Na rovné plochy si doporučuji půjčit řezačku dlaždic. Práce s ní jde rychle od ruky a řezačka je velice přesná. Na malé kousky, výřezy a úhly jsou nutné speciální štípací kleště (nebo můžete použít staré štípačky na tahání hřebíků).

Spáry potom zahladíme téměř tekutou maltou. Tu rozlijeme po ploše a plastovou stěrkou zapracujeme do spár. Na závěr přetřeme celou plochu dlaždic ještě jednou vrstvou tekuté malty. Po vytvrdnutí spár umyjeme povrch teplou mýdlovou vodou.

Pokládání do slabého lůžka

Zejména venku můžeme pokládat dlaždice i do písku (lépe se potom vyměňují).Zejména venku můžeme pokládat dlaždice i do písku (lépe se potom vyměňují).

Jedná se o pokládání dlaždic pomocí speciálního lepidla. Tento postup doporučuji u menších ploch a v panelových bytech, protože lepidlo je velice drahé. Není však nutné pokládat dlaždice na celou plochu pokoje jako u maltového lůžka.

Dlažbu pokládáme od jedné stěny k druhé, na očištěný (nejlépe betonový) podklad naneseme lepidlo a dlaždice do něj jednu po druhé skládáme.

Pokud klademe dlaždice také na svislý povrch, natřeme lepidlem dlaždici a po jejím přilepení ihned přebytečné lepidlo setřeme. Po vytvrdnutí vyplníme spáry spárovací hmotou.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek