Jak pokládat PVC

03.04.12 | autor admin

Podlahová krytina z PVC (tvrzeného polyvinylchloridu) je ideální na místnosti, kde se hodně chodí. PVC je velmi odolný materiál a dobře se udržuje.

Vyměření, nákup a příprava

Nejdříve je nutné pokoj velmi dobře oměřit.

Změřte nejprve jeho největší dva rozměry (to znamená délku a šířku) a potom pokračujte malými výklenky, až například po umístění stoupaček, topení či umyvadel.

Z těchto všech rozměrů si zhotovte náčrtek v měřítku 1:50 nebo 1:20 (nejlépe na milimetrový papír).

Nad náčrtkem je nutné se zamyslet. Pruhy se vyrábějí v šířkách převážně 2 metry, někdy také ale 2,75 a 4 metry. Nejčastěji se pokládají na délku pokoje, jestliže má ovšem pokoj nepravidelný tvar (nejrůznější výklenky a výstupky), je lepší pokládat pruhy našíř.

Vyhýbejte se pokud možno spojům mezi pásy krytiny. Samozřejmě ne vždy je to možné, v těch případech doporučuji spoje dělat v místech, kde nejsou moc vidět.

Po naměření správné délky krytiny a oboustranně lepící pavučiny, či pásky na její přilepení a vybrání vzorku, můžete krytinu nakoupit.

V obchodě (je-li to možné) stočte krytinu obráceně (pohledovou stranou dovnitř), zabráníte tím jejímu odchlipování při pokládání.

Pokládání

Při lícování dvou plátů musíme oba kusy PVC přes sebe přeložit a pak řezat rovným řezem oba zároveň.Při lícování dvou plátů musíme oba kusy PVC přes sebe přeložit a pak řezat rovným řezem oba zároveň.

Podklad pro pokládání PVC krytiny musí být hladký a pevný. I ty nejmenší nerovnosti jsou na nové podlaze velmi dobře viditelné. Nejjednodušší je pokládat krytinu na nový podklad. Cementový potěr stačí pouze očistit od prachu. Naopak stará dřevěná podlaha se musí nejprve pobít dřevotřískovými deskami, aby se srovnala.

Nejdříve naměříme dlouhé pruhy pravidelného tvaru a položíme je na lepicí pásku či oboustrannou pavučinu. Nepravidelné kusy je potřeba zvlášť dobře vyměřit. Do rohu si položíme balicí papír (ne novinový, ten se trhá) a přeneseme na něj tvar stěny (nejlepší je papír podle zdi vystřihnout). Ten potom překreslíme na pás krytiny a s dostatečným přesahem vyřízneme.

Poté přichytíme oba pláty pomocí lepenky.Poté přichytíme oba pláty pomocí lepenky.

Krytinu položíme na podlahu a vyrovnáváme směrem ke zdi s tím, že přebytečný kus po jejich úplném přilepení odřízneme. Pozor je třeba dávat u rámu dveří a podobných profilů. Tam je dobré nejprve krytinu podélně naříznout zvenku dovnitř a teprve potom odříznout u podlahy přesně kolem tvaru zdi.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek