Klademe sami palubky z masivního dřeva

22.03.12 | autor Podlahy, palubky, parkety, laminát

V předchozím článku Svépomocné pokládání fošen z masivního dřeva jsem Vám poradili, jak si doma vyrobit krásnou dřevěnou podlahu. v tomto článku Vám představíme další techniky kladení, které použití palubek rozšiřují.

Kladení plovoucích podlah spojovaných lepením

Aby se zabránilo křivení a vyboulování desek při kolísání teploty, jsou nejkvalitnější palubky na spodní straně vyztuženy vlepenými tyčinkami ze skleněných vláken.Aby se zabránilo křivení a vyboulování desek při kolísání teploty, jsou nejkvalitnější palubky na spodní straně vyztuženy vlepenými tyčinkami ze skleněných vláken.

Kdo se může vyhnout budování podkladové konstrukce, dobře pořídí s kladením plovoucích palubek. Palubky se při této technice prostě ukládají na tlumivou vrstvu z pěnové hmoty, vlnité lepenky nebo korku.

V případě plovoucích podlah je obzvláště důležitý promyšlený začátek. Pomocí provázku je nutno zkontrolovat, zda je první řada opravdu v zákrytu, aby čelní strany těsně přiléhaly. Jestliže stěna není úplně rovná, musí se nepravidelnosti vyrovnat klínky.
Při kladení dávejte pozor na to, aby nevznikaly křížové spáry. Ideální je, mají-li spáry na čelních hranách asi 40 cm rozestup. Při lepení platí: Nanášet raději více lepidla než méně. Co se ze spár vytlačí, bez problémů se setře mokrou utěrkou.

Podkladové samolepicí rohože nahrazují lepení

Alternativu lepení jednotlivých desek nabízí použití samolepicích rohoží. Tento systém má tu výhodu, že palubky jsou na spodní straně celou plochou spojeny s podlahou, a plochy tím získávají mimořádnou stabilitu.

Jelikož se palubky nemohou klást na lepicí plochu a spojovat se, musí být rohože připraveny tak, aby se nejprve kladlo na ochrannou fólii, která se potom může stáhnout.

Za tímto účelem se balíky rohoží nejprve přiříznou tak, aby na jedné straně nejméně 40 cm přesahovaly. Jak je znázorněno na obrázcích, na straně, na níž balík těsně přiléhá, se fólie stáhne a oddělí se 40 cm široký kus volně položené rohože. Přesahující krycí fólie se odklopí, aby se na ní mohlo začít s kladením prvních dvou řad palubek.

První řada palubek se teď položí na fólii a vyrovná. Po přiložení koncového kusu se začne s druhou řadou. Jsou-li obě řady palubek beze spár sesazeny, a paralelně vyrovnány vůči stěně, může se fólie zpod nich opatrně vytáhnout. Centimetr po centimetru se tak odhalí lepicí plocha a palubky těsně přilnou k rohoži. Fólie se ale nesmí vytáhnout docela, aby lepicí plocha nebyla nikdy odhalená. Tak se postupuje řadu po řadě dál.

Pokládání rohože

Přiřízněte kotouč samolepicí rohože tak, aby na jedné straně přesahovalo něco víc než 40 cm. Fólií pokrytá strana je nahoře. Dávejte pozor na to, aby se pásy nepřekrývaly.Přiřízněte kotouč samolepicí rohože tak, aby na jedné straně přesahovalo něco víc než 40 cm. Fólií pokrytá strana je nahoře. Dávejte pozor na to, aby se pásy nepřekrývaly.
Na straně, na níž rohož přiléhá ke stěně, se opatrně stáhne 40 cm fólie.Na straně, na níž rohož přiléhá ke stěně, se opatrně stáhne 40 cm fólie.
Pomocí speciálního řezacího nože se uvolněný kus čistě oddělí a odstraní se. Přitáhněte zbývající rohož s přesahujícím kusem fólie opět ke stěně a odřízněte ji těsně při hraně i u protější stěny.Pomocí speciálního řezacího nože se uvolněný kus čistě oddělí a odstraní se. Přitáhněte zbývající rohož s přesahujícím kusem fólie opět ke stěně a odřízněte ji těsně při hraně i u protější stě­ny.
Obě první řady palubek se položí na překlopenou fólii.Obě první řady palubek se položí na překlopenou fólii.
Až když jsou palubky beze spár sestaveny a vyrovnány, fólie se opatrně vytáhne zpod desek.Až když jsou palubky beze spár sestaveny a vyrovnány, fólie se opatrně vytáhne zpod desek.
Prostřednictvím podložených samolepicích rohoží získá podlahová plocha stabilitu. Použití lepidla je při tomto systému nadbytečné.Prostřednictvím podložených samolepicích rohoží získá podlahová plocha stabilitu. Použití lepidla je při tomto systému nadbytečné.

Stabilizace palubek ze spodní strany popruhem a sponami

Systém popruhů a spon je nejmodernější ze všech zde představených variant kladení palubkových podlah. Úvodní práce jsou poměrně namáhavé, zato ale – je-li začátek udělán – se uspoří mnoho času.

Už kladení zvukoizolační vrstvy je poněkud pracnější než u ostatních systémů. Jednotlivé pruhy nesmí být širší než 50 cm, a mezi nimi musí být mezera 5 cm. Pruhy se fixují lepicí páskou. Do mezer se teď položí popruhy. Po stranách musí být podkladová konstrukce vždy ukončena popruhem, aby se palubky na okraji později mohly stabilně položit. Izolační pásy tedy musí být v případě potřeby přiměřeně užší.

Když jsou popruhy zcela položeny, uchopíte do ruky první desku. Popruhy se teď přišroubují na spodní stranu palubky, a to tak, aby deska směřovala drážkovou stranou ke stěně. Teď se mohou připevnit první spony, které zaklapnou na spodní straně palubek, když se přitáhnou k popruhu. Čelní strany palubek se slepí speciálním lepidlem. Technika nekonečného kladení přispívá k tomu, že vzniká jen málo odřezků.

Co na poslech vypadá jednoduše, bývá v praxi poněkud komplikovanější. Systém popruhů a spon vyžaduje zpočátku značnou zručnost. Jakmile položíte první desky, jde kladení už plynule, neboť stačí nanášet lepidlo na čelní strany.

Kladení palubek pomocí popruhů a spon

Položí se zvukoizolační podložka, přičemž se mezi jednotlivými pásy nechají 5 cm široké mezery.Položí se zvukoizolační podložka, přičemž se mezi jednotlivými pásy nechají 5 cm široké mezery.
Do mezer se položí popruhy.Do mezer se položí popruhy.
Kraje musí být vždy ukončeny popruhem.Kraje musí být vždy ukončeny popruhem.
První deska se teď na spodní straně opatří sponou .První deska se teď na spodní straně opatří sponou .
Spony se upnou na straně pera a přišroubují.Spony se upnou na straně pera a přišroubují.
Když se teď desky otočí, směřují drážkou ke stěně.Když se teď desky otočí, směřují drážkou ke stěně.
Na konci řady se vždy musí odříznout přečnívající kus. Označte na palubkách požadované délky.Na konci řady se vždy musí odříznout přečnívající kus. Označte na palubkách požadované délky.
A odřízněte děrovačkou.A odřízněte děrovačkou.
Se zbývajícími kusy se začíná další řada. Tomuto systému se říká nekonečné kladení.Se zbývajícími kusy se začíná další řada. Tomuto systému se říká nekonečné kladení.
Jakmile pero zaklapne do drážky už položené palubky, musí se zatáhnout za popruh, aby zacvakly spony na spodní straně.Jakmile pero zaklapne do drážky už položené palubky, musí se zatáhnout za popruh, aby zacvakly spony na spodní straně.
Aby se zvýšila stabilita, na čelní strany palubek se nanáší mírně pěnivé konstrukční lepidlo.Aby se zvýšila stabilita, na čelní strany palubek se nanáší mírně pěnivé konstrukční lepidlo.
.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}  Váš příspěvek
 
Qwey  30.09.16 15:10
Popruhy se sponami

At googlim, jak googlim nemohu nalezt popruhy popsane v tomto clanku ke koupi. Poradi nekdo kde je sehnat? Q.

Vložit nový komentář