Lamelové spoje

03.04.12 | autor admin

Spoje na drážku a pero (neboli spoje lamelové) nejsou příliš pevné v porovnání s jinými. Používají se ale tam, kde by použití ostatních spojů bylo obtížné nebo nemožné.

Co spojovat?

Tímto spojem se většinou spojují dvě desky. Ať už jsou na sebe kolmé, nebo je potřeba je sklížit.

Pokud desky klížíme, nazýváme to spojováním na vložené pero.

Nejprve vložíme lamely do připravených otvorů (pomažeme lepidlem).Nejprve vložíme lamely do připravených otvorů (pomažeme lepidlem).

Takto sklížené desky jsou pevnější než běžně natupo spojené či přeplátované. Ale ani při výrobě rohových spojů se neztratí. Jejich výhodou je vlastnost lamely spoj automaticky vycentrovat. Nedochází tedy k oněm nepěkným vadám, kdy je jedna část vůči druhé posunuta a je potřeba dlouhého broušení a hoblování, aby spoj vypadal trochu k světu.

Nevýhodou lamelových spojů je fakt, že se nedají vyrobit bez použití speciálního nástroje. A to nejlépe frézky. V nouzi postačí také slabší pilový kotouč upnutý do vrtačky.

Lamely se prodávají v balení po několika desítkách kusů v označení podle své velikosti. Velikosti jsou tři a to 0 (16 mm) 10 (20 mm) a 20 (25 mm). Při výrobě se vysoušejí a díky jejich nízkému obsahu vody dochází při použití lepidla k jejich bobtnání a následnému zpevnění spoje.

Poté nasadíme protikus, taktéž s připravenými otvory .Poté nasadíme protikus, taktéž s připravenými otvory .

Lamelové spoje

Spoje dvou desek kolmo k sobě. Nejprve si vyznačíme díry, a to rovnou čárou podél hrany desky v určité vzdálenosti a potom máme na výběr.

Buďto vyznačíme pouze střed zamýšlené díry, na ten přiložíme kotouč a hloubku odhadneme, nebo spočítáme podle obvodu kotouče, jak bude díra při zamýšlené hloubce na povrchu široká a uděláme čáry dvě.

Vyřízneme díry v obou protikusech, natřeme lamely lepidlem a zasadíme do děr.

Přitlačíme oba kusy k sobě, svážeme a necháme zaschnout. Pohlídáme si také pravé úhly, aby nám sestava zaschla tak, jak my chceme.

Spoj na vložené peroSpoj na vložené pero

Spoj na vložené pero

Jednoduchá výroba se správnými nástroji, s dlátem a ocaskou je to utrpení. Do obou desek vyfrézujeme (nebo jinak vytvoříme) drážky asi 1 centimetr hluboké a vhodně široké (podle použitého pera). Na pero použijeme pás překližky. Natřeme pero lepidlem, zasuneme do drážek a upneme spojené díly naplocho. Teprve pak můžeme vyvíjet tlak v podélném směru a obě desky k sobě přitlačit.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také