Montáž koupelnové a sprchové vany

15.08.12 | autor Renovujeme a modernizujeme

Obezdění koupelnové nebo sprchové vany je možno snadno vyrobit z pórobetonu.

Řezání a lepení pórobetonu

Pokud při renovaci koupelny chcete vyměnit staré sanitární objekty, musíte je zase znovu obezdít. To jde velmi snadno z pórobetonu.
Pro sprchu byl vyzděn výklenek a na něj navazuje podesta. Zakrytí čelní části sprchové vaničky lze provést až po napojení odtoku.
K uzavření této mezery jsou opět velice vhodné tenké tvárnice z pórobetonu. Tyto tvárnice vhodně přiřízneme a spojíme příslušným lepidlem na obklady. Ještě lepší je speciální tenkovrstvé lepidlo na pórobeton. Pokud zachováme tvárnice čisté, pak lze na tento povrch přímo nanášet obklad. Pomocí téhož materiálu lze vytvořit i osazení koupací vany, které též vidíme na obrázku. Stejně jako u sprchového koutu se nejprve napojí odtok.

U sprchových vaniček a van z oceli musíme navíc myslet i na potřebné uzemnění podle normy. Ocelová vana má na spodní straně spojku, na kterou se připojí uzemňovací kabel, který je napojen na vyrovnání potenciálů domovního rozvodu elektřiny. Tuto práci musí z bezpečnostních důvodů provést elektrikář.

Pórobetonové tvárnice na osazení van se umístí asi o 10 mm směrem dovnitř od okraje vany. Tak vznikne po obložení hladký přechod.

Nakonec při naší rekonstrukci položíme a vyspárujeme dlažbu. Výsledkem je koupelna, ve které se člověk cítí dobře.

Pokud chceme mít úplnou jistotu, zahrneme do plánu podezdívání sprchového koutu nebo koupací vany revizní otvor. Na trhu jsou pro tento účel prefabrikáty z pozinkovaného plechu.

Fotonávod:

Pokud chceme obložit podestu, nejprve na sokl naneseme lepidlo a pak přikládáme příslušně přiříznuté dlaždice.Pokud chceme obložit podestu, nejprve na sokl naneseme lepidlo a pak přikládáme příslušně přiříznuté dlaždice.
Pak pokračujeme s obkladem podesty dále. Důležité je přesné naměření šikmých okrajových přířezů. Zde pracujeme s úhelníkem.Pak pokračujeme s obkladem podesty dále. Důležité je přesné naměření šikmých okrajových přířezů. Zde pracujeme s úhelníkem.
Před zasunutím sprchové vaničky do výklenku musíme na zadní stěně vytvořit podklad. Zde byl vyzděn z pórobetonu.Před zasunutím sprchové vaničky do výklenku musíme na zadní stěně vytvořit podklad. Zde byl vyzděn z pórobetonu.
Dále postavíme přední podezdívku. Pórobetonové tvárnice přiřízneme a slepujeme je pomocí tenkovrstvého lepidla nebo lepidla na obklady.Dále postavíme přední podezdívku. Pórobetonové tvárnice přiřízneme a slepujeme je pomocí tenkovrstvého lepidla nebo lepidla na obklady.
Pomocí vodováhy kontrolujeme, zda je přepážka rovná. Dokud lepidlo není ještě zatáhnuté, je možno bez problému provést malé opravy.Pomocí vodováhy kontrolujeme, zda je přepážka rovná. Dokud lepidlo není ještě zatáhnuté, je možno bez problému provést malé opravy.
Pak můžeme přiříznout dlaždice pro obložení sprchové vaničky. Lepidlo nanášíme přímo na pórobeton a přikládáme obklady.Pak můžeme přiříznout dlaždice pro obložení sprchové vaničky. Lepidlo nanášíme přímo na pórobeton a přikládáme obklady.
Je-li vana napojena podle předpisů, můžeme začít obezdívat pórobetonovými tvárnicemi.Je-li vana napojena podle předpisů, můžeme začít obezdívat pórobetonovými tvárnicemi.
Na zem naneseme lepidlo a přiložíme řadu tvárnic. Pro druhou řadu se pak použijí tvárnice v poloviční šířce.Na zem naneseme lepidlo a přiložíme řadu tvárnic. Pro druhou řadu se pak použijí tvárnice v poloviční šířce.
Obezdění nesmí lícovat s okrajem vany. Aby vzniklo místo pro návazné obložení, tvárnice odsadíme asi o 10 mm.Obezdění nesmí lícovat s okrajem vany. Aby vzniklo místo pro návazné obložení, tvárnice odsadíme asi o 10 mm.
Při obkládání obezděné vany naneseme ozubeným hladítkem lepidlo a zdola přikládáme tři řady obkladu.Při obkládání obezděné vany naneseme ozubeným hladítkem lepidlo a zdola přikládáme tři řady obkladu.
Druhý den můžeme spárovat. Na závěr kompletní rekonstrukce pokládáme dlažbu.Druhý den můžeme spárovat. Na závěr kompletní rekonstrukce pokládáme dlažbu.
.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}  Váš příspěvek