Nápadité strukturování ozdobných omítek

15.02.12 | autor Renovujeme a modernizujeme

Volba vhodné omítky pro požadovanou strukturu

Minerální omítka se ve kbelíku rozmíchá s vodou na pastovitou hmotu. K promíchání poslouží vrtačka s míchacím nástavcem.Minerální omítka se ve kbelíku rozmíchá s vodou na pastovitou hmotu. K promíchání poslouží vrtačka s míchacím nástavcem.

Jako strukturovatelné lícní omítky pro interiér i exteriér můžete použít omítky minerální i z umělých pryskyřic. Minerální omítky se dodávají jako suché směsi, které si musíte jen rozmíchat s potřebným množstvím vody. Nejlépe se to dá provést vrtačkou s míchacím nástavcem. Naproti tomu umělé omítky se dodávají ve kbelících již připravené k přímému použití. Díky podílu umělých pryskyřic zůstávají tyto omítky plastické i po zatvrdnutí. Jsou proto ideální na problémové podklady ohrožené vznikem trhlin (dřevotřískové desky, sádrokarton apod.).

Rozhodnete-li se pro omítku jako dekorativní obklad stěn, můžete si vybírat nejen mezi omítkami minerálními a umělými, ale také mezi omítkami stíranými a válečkovanými příp. zdobenými lžící. Stíraná omítka má strukturální zrno v tloušťce 2 až 5 mm. Po nahození ji na tloušťku zrna jednoduše stáhnete kolmo přiloženým hladítkem. Tím bez velké námahy dostanete přesně stejnou sílu vrstvy. Následně pak plocha získá rovnoměrným roztíráním umělohmotným stíradlem svou dekorativní strukturu. Podle toho, děláte-li přitom pohyby do kruhu, nebo jenom jedním směrem, vytvoří se různé vzory.

Nápadité strukturování ozdobných omítek

Kdo chce mít omítku úplně podle vlastního vkusu, zvolí si stíranou nebo lžící zdobenou omítku bez zrna. I tyto omítky se nejdříve co nejrovnoměrněji natáhnou hladicí lžící. Některé válečkované omítky se ale také zcela prostě nanášejí na stěnu válečkem s beránčí kůží. Při strukturování čerstvé omítky se vaší fantazii nekladou žádné meze. Existuje celá řada strukturovacích válečků, s nimiž můžete vytvořit pravidelné vzory. Můžete ale také uskutečnit své zcela osobité představy pomocí štětce nebo lžíce. Naše fotografie vám ukazují několik takových příkladů.

Pokud je strukturální omítka po letech ušmudlaná a nevzhledná, může se bez problémů přetřít. Pro umělé omítky se volí běžně prodávané disperzní barvy, pro minerální omítky minerální barvy.

Nanášení ozdobné omítky

Takto se roztírací omítka zpracovává: Šikmo nastavenou zednickou lžící se omítka po nánosu pečlivě a rovnoměrně stahuje.Takto se roztírací omítka zpracovává: Šikmo nastavenou zednickou lžící se omítka po nánosu pečlivě a rovnoměrně stahuje.
Plastikovým hladítkem se potom celá plocha rovnoměrně vyhladí. Tak docílíte pěkně strukturovaných povrchů.Plastikovým hladítkem se potom celá plocha rovnoměrně vyhladí. Tak docílíte pěkně strukturovaných povrchů.
Takzvané válečkové omítky se v jediném pracovním procesu válečkem nanášejí na stěnu a současně strukturují podle povrchu válečku.Takzvané válečkové omítky se v jediném pracovním procesu válečkem nanášejí na stěnu a současně strukturují podle povrchu válečku.
Zde místo klasického válečku typu „beránčí kůže“ přichází ke slovu perforovaný váleček z měkkého pěnového materiálu. Ten vytváří velmi jemný vzorek omítky.Zde místo klasického válečku typu „beránčí kůže“ přichází ke slovu perforovaný váleček z měkkého pěnového materiálu. Ten vytváří velmi jemný vzorek omítky.
Pomocí takových strukturovaných plastikových válečků vytlačíte dekorativní vzor do omítky, která byla předtím natažena do rovnoměrné vrstvy.gPomocí takových strukturovaných plastikových válečků vytlačíte dekorativní vzor do omítky, která byla předtím natažena do rovnoměrné vrstvy.g
Tento váleček vytváří v dekorativní omítce svislé rýhy a drážky. Aby došlo ke zhotovení rovnoměrné struktury, musí se váleček občas vyčistit.Tento váleček vytváří v dekorativní omítce svislé rýhy a drážky. Aby došlo ke zhotovení rovnoměrné struktury, musí se váleček občas vyčistit.
Aby vznikla co nejvíce rovnoměrná struktura, provádějí se v čerstvé dekorativní omítce rovnoměrné pohyby válečkem nahoru a dolů pěkně vedle sebe.Aby vznikla co nejvíce rovnoměrná struktura, provádějí se v čerstvé dekorativní omítce rovnoměrné pohyby válečkem nahoru a dolů pěkně vedle sebe.
Libovolné struktury se vytvářejí zpracováním čerstvého povrchu omítky pomocí různých nástrojů, v tomto případě normální stěrkou.Libovolné struktury se vytvářejí zpracováním čerstvého povrchu omítky pomocí různých nástrojů, v tomto případě normální stěrkou.
Široký štětec otáčený kolem své osy vytváří zajímavý kruhový vzor. Pro tento účel musí být namíchaná omítka dosti řídká.Široký štětec otáčený kolem své osy vytváří zajímavý kruhový vzor. Pro tento účel musí být namíchaná omítka dosti řídká.
Má-li se při vytváření individuálních vzorů vytvořit pokud možno pravidelný obraz, je důležité, aby se pracovalo jedním tahem, bez vynechávání.Má-li se při vytváření individuálních vzorů vytvořit pokud možno pravidelný obraz, je důležité, aby se pracovalo jedním tahem, bez vynechávání.
Plastikovou stěrkou se zde úsporným způsobem vytlačuje vzor do čerstvé omítky. Fantazii se přitom nekladou žádné meze.Plastikovou stěrkou se zde úsporným způsobem vytlačuje vzor do čerstvé omítky. Fantazii se přitom nekladou žádné meze.
.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}  Váš příspěvek