Nářadí pro natírání

29.02.12 | autor Renovujeme a modernizujeme

Válečky na zpracování disperzí

Nejdůležitější nářadí a pomůcky, které budete potřebovat pro malířské a natěračské práce.Nejdůležitější nářadí a pomůcky, které budete potřebovat pro malířské a natěračské práce.
Malířské válečky s dlouhým vlasem jsou vhodné pouze na tekuté disperze.Malířské válečky s dlouhým vlasem jsou vhodné pouze na tekuté disperze.

Jak bylo řečeno už v předchozí kapitole, disperze jsou k dostání v tekuté a krémové (kompaktní) podobě a také jako takzvané tuhé barvy. Pro zpracování už po mnoho let osvědčených tekutých disperzí byly vyvinuty válečky z beránčí kůže, známé už od padesátých let.

Jakkoli technici od té doby vyvinuli pro malířské válečky i velké množství jiných potahů, platí mezi lidmi z oboru váleček s beránčí kůží pořád za nejlepší. Má zvlášť dobrou schopnost pojmout a držet barvu – což umožňuje pracovat racionálně a zároveň čistě – a na podkladě vytváří velmi jemnou barevnou strukturu. Je však dost drahý. Jako přírodní produkt vyžaduje váleček s beránčí kůží navíc zvlášť pečlivou údržbu.

Za nejjednodušší a nejodolnější jsou považovány potahy z perlonu nebo nylonu, které poslouží i k dosažení velmi dobrých výsledků natírání. Pokud přerušíte své natěračské práce jen na krátkou dobu (jeden až dva dny), můžete si poměrně náročné čištění malířského válečku klidně ušetřit. Zasuňte jednoduše nářadí do dostatečně velkého plastikového sáčku, který dobře uzavřete. Jestliže váleček velmi těsně zabalíte, aby k němu nemohl vzduch, nevyschne ani za několik týdnů.

Pro krémové a tuhé barvy potřebujete speciální váleček s krátkým vlasem. Nejlepší je použít výrobcem doporučené nářadí. Do válečku s dlouhým vlasem by se v případě kompaktních disperzí nabralo příliš mnoho barvy. Nevyhnutelným důsledkem by bylo silné stříkání a kapání.

Potřebujete-li se dostat hodně vysoko, nebo chcete ovládat váleček oběma rukama, použijte vhodnou teleskopickou násadu.

Na čem záleží u dobrého štětce

Přírodní štětina (vlevo) na svém drsném povrchu barvu drží – po umělohmotné štětině barva naopak stéká.Přírodní štětina (vlevo) na svém drsném povrchu barvu drží – po umělohmotné štětině barva naopak stéká.
Takzvané štětce na radiátory jsou zahnuté, abyste jimi dosáhli do všech koutů.Takzvané štětce na radiátory jsou zahnuté, abyste jimi dosáhli do všech koutů.

Ke zpracování laků, lazur, mořidel apod. potřebujete vhodné štětce. Nejdůležitějším prvkem každého štětce je štětina. Má být poměrně tuhá, ale vykazovat i dostatečnou pružnost, aby se poddajně přizpůsobila každému povrchu. V neposlední řadě musí štětina dobře držet nanášenou barvu a při natírání ji zase předat. Prasečí štětiny splňují tyto požadavky obzvlášť dobře. Proto jsou tradičně používány pro hodnotné štětce. Jejich ledvinovitý průřez je činí stabilními a elastickými. Jejich dřík má kónický průběh a končí třemi až čtyřmi tenkými jednoduchými vlákny. Tento konec nazývají odborníci praporek. Zabezpečuje rovnoměrné roztírání nanášené barvy. Nejlepší prasečí štětiny pocházejí dnes z Číny, proto jsou štětce často opatřeny označením „pravé čínské štětiny“.

Jednu závažnou nevýhodu ovšem přírodní štětiny mají: V kontaktu s vodou trochu bobtnají. Proto se nehodí pro práci s moderními vodou ředitelnými laky. Pro výrobu cenově výhodné a vodovzdorné alternativy k přírodním štětinám byly vyvinuty různé umělé štětiny. K nim patří levné výrobky z PVC nebo polyamidu, které jsou vhodné jen pro méně náročné práce, a vysoce hodnotné štětiny, které se přírodním štětinám, jež jim sloužily za vzor, velice blíží.

Důležitý pro dobré výsledky natírání je kromě kvality štětin také správný tvar štětce. Jedná-li se o plynulé natírání velké plochy, dojdou využití ploché štětce. Jsou ideální na zpracování dřevěného podkladu a všech lazur.

Pro jemné práce byste měli naproti tomu sáhnout po kulatém štětci, jímž je možné dosáhnout čistších okrajů. Pojme hodně barvy a rovnoměrně ji zas vydává. Přitom se s ním dobře pracuje i na hranách.

Válečky a roztírací polštářky k nanášení laků

Pěnové válečky se používají, když je třeba docílit stejnoměrné struktury na velké ploše.Pěnové válečky se používají, když je třeba docílit stejnoměrné struktury na velké ploše.

Pokud jde o lakování velkých ploch, je téměř nemožné dosáhnout pomocí štětce stejnoměrného vzhledu nátěru. Profesionálové proto pracují s drahými stříkacími zařízeními. I v prodejnách pro kutily jsou k dostání stříkací pistole. Zacházení s těmito nástroji vyžaduje ale trochu zručnosti a spotřeba barvy může být poměrně veliká kvůli „rozptylovým ztrátám“.

Skutečnou alternativu tu představují takzvané lakýrnické válečky. S nimi můžete velké plochy natírat velmi plynule a především maximálně rovnoměrně. Nejlepší je použít jemně strukturované válečky s pěnovým neoprénem nebo moltoprénem.

Pro zpracování laků se používají také roztírací polštářky s jemnou vláknitou strukturou. Zacházení s nimi chce trochu cviku a není pro každého snadné. Než s prací začnete, vyzkoušejte si svou zručnost raději na cvičné ploše.

Časté čištění zatěžuje životní prostředí. Proto byste tedy měli štětec při krátkém přerušení práce uchovávat v těsném umělohmotném sáčku. S barvami zacházejte šetrně. Jejich zbytky zůstanou tekuté, když nádobu překlopíte (lak) nebo uzavřete do PE fólie (disperze).

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}  Váš příspěvek