Správné natahování a hlazení omítkové malty

30.01.12 | autor Renovujeme a modernizujeme

Rohové omítníky slouží na vnějších rozích jako omítací kalibr pro rovnoměrné stažení nanesené omítky.Rohové omítníky slouží na vnějších rozích jako omítací kalibr pro rovnoměrné stažení nanesené omítky.

Nejdůležitějším předpokladem pro zdařilé provedení omítky je její uchycení na podkladě. Omítaná plocha musí být čistá a bez prachu. Silně savé podklady jako pórobeton musí být předem ošetřeny hloubkovou penetrací. U málo sajících a hladkých podkladů jako beton nebo vápenopísková cihla je třeba nejdřív nanést řídkou stříkanou omítku z 1 dílu cementu a 2 dílů písku. Ta zdrsní povrch a zároveň zvětší přilnavou plochu pro omítku.

Největší umění při omítání spočívá v docílení co možná hladké a ve všech směrech rovné plochy. Abychom toho dosáhli, potřebujeme takzvané omítníky nebo omítací šablony, mezi nimiž můžeme vrstvu omítky stahovat dřevěným hladítkem nebo dlouhou hliníkovou stěrkou. Nejdůležitější pomůckou jsou rohové omítníky, jejichž použití ukazuje obrázek vpravo dole. Sestávají z pozinkovaného ocelového plechu a mají napravo a nalevo od hladké vnější hrany pruh kovové mřížky s kosočtverečnými výřezy. Pro venkovní použití se dodávají takovéto rohové omítníky s hranami opatřenými vrstvou odolnou vůči povětrnostním vlivům.

U větších ploch by bylo ruční nanášení časově náročné. Profesionální nanesení omítky se provádí omítacím strojem.U větších ploch by bylo ruční nanášení časově náročné. Profesionální nanesení omítky se provádí omítacím strojem.
A ručně to probíhá takto: Zednickou lžící se malta nahazuje mezi předem umístěné omítací kolejničky, a potom se rovnoměrně stahuje stíracím přípravkem.A ručně to probíhá takto: Zednickou lžící se malta nahazuje mezi předem umístěné omítací kolejničky, a potom se rovnoměrně stahuje stíracím přípravkem.

Na všech vnějších rozích se před omítáním jednotlivými dávkami malty upevní rohové omítníky. Omítníky se nařežou na potřebnou délku, na hranu zdiva se asi na každých 50 cm dá po jednom náběru malty a na ně se pak opatrně přitiskne omítník. Nejlépe je použít na přitisknutí dlouhou hliníkovou stěrku, na níž zároveň přidržíme vodováhu. Uvnitř jednotlivých ploch stěny připevníme stejným způsobem tzv. rychloomítníky.

Profesionálové na stavbách nastříkají omítku na stěny pomocí omítaček a pak ji uhladí. Stavíte-li svépomocí, musíte to zvládnout zednickou lžící. Následně se čerstvá omítka nejprve velkoplošně stáhne pomocí hliníkové stěrky přes omítací šablony a pak se rovnoměrně rozetře.

Má-li být nakonec nanesena ještě lícní omítka jako dokončovací vrstva, může zůstat plocha základní omítky trochu drsnější. Má-li se naopak vnitřní omítka tapetovat nebo natírat, musíte zopakovat pečlivou práci s hladicí zednickou lžící a plstěným stíradlem ještě jednou.

Typy nanášecích látek pro výrobky na bázi syntetických pryskyřic

Typ nanášecí látky pro umělopryskyřičné omítky použité jako
P Org 1 vnější a vnitřní omítky
P Org 2 vnitřní omítky

Oblasti použití různých druhů omítek

Užití omítky Jádrová omítka Lícní omítka
a) pro vnější omítky
při běžných nárocích P I P II P I, P II, P Org 1
vodovzdorná P I c, P II P I c, P II, P Org 1
omítky vnějších zdí sklepa P III P III
vnější sokl P III P III, P Org 1
b) pro vnitřní omítky
při nízkých nárocích P I a nebo b, P II, P IV P I a nebo b, P IV d
při obvyklých nárocích P I c, P II, P III, P IV a, b nebo c P I c, P II, P IV a, b nebo c
koupelna, sprchový kout P II, P III P V, P Org 1

Jak postupovat při natahování a hlazení omítkové malty:

Spáry ve zdivu se v místě sanace vyškrabou do hloubky 2 až 3 cm. Zbytky malty se potom odstraní koštětem.Spáry ve zdivu se v místě sanace vyškrabou do hloubky 2 až 3 cm. Zbytky malty se potom odstraní koštětem.
Nyní se musí zdivo dobře navlhčit. Betonové plochy se pro lepší přilnavost nejprve nahodí zředěnou maltou.Nyní se musí zdivo dobře navlhčit. Betonové plochy se pro lepší přilnavost nejprve nahodí zředěnou maltou.
Sanační omítka koupená jako hotová směs se jen rozmíchá s vodou. K promíchání poslouží vrtačka s míchacím nástavcem.Sanační omítka koupená jako hotová směs se jen rozmíchá s vodou. K promíchání poslouží vrtačka s míchacím nástavcem.
Pomocí hladicí lžíce nebo širokého stíracího přípravku se omítková malta natáhne v požadované tloušťce vrstvy až k okrajům stávající staré omítky.Pomocí hladicí lžíce nebo širokého stíracího přípravku se omítková malta natáhne v požadované tloušťce vrstvy až k okrajům stávající staré omítky.
Pro vyhlazení plochy se přebytečná omítka, dokud je ještě vlhká, stáhne stíracím přípravkem. Na krajích musí být docíleno hladkého přechodu.Pro vyhlazení plochy se přebytečná omítka, dokud je ještě vlhká, stáhne stíracím přípravkem. Na krajích musí být docíleno hladkého přechodu.
Rychlost schnutí sanační omítky záleží na podkladu a na teplotě. Většinou je možno plochu vyhladit asi po dvou hodinách.Rychlost schnutí sanační omítky záleží na podkladu a na teplotě. Většinou je možno plochu vyhladit asi po dvou hodinách.
.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}  Váš příspěvek