Obklady podlah a stěn - druhy těsnění

06.12.12 | autor Renovujeme a modernizujeme

Předběžné práce v případě sprch

Zvláště náročným úsekem stěny je sprchový kout. Kachlíkové obložení zde nesmí propustit do zdiva žádnou vlhkost. Jinak nevyhnutně dojde ke škodám na vlastní stavbě. Tento vlhký úsek vyžaduje speciální utěsnění, ale i pro jiná místa ohrožovaná stříkající vodou se doporučuje předběžné ošetření podkladu.

Pomocí speciálního těsnícího nátěru se sprchový kout a armatury přípojek na stěně utěsní. Po prvním Nátěru se nanese ještě elastický těsnící pás. V případě armatur se z těsnícího pásu uřízne manžeta, která se nasadí kolem armatury a pevně se přitlačí. Po uschnutí prvního nátěru se celá plocha ještě jednou natře. V mokré oblasti se mohou používat pouze lepidla nepropouštějící vodu. Alternativou k těsnícímu nátěru je nalepení speciálních překrývajících se rohoží na podklad.

Utěsnení mokré oblasti

Sprchový kout ze sádrokartonových vodovzdorných desek se nejprve opatří základním nátěrem. Toto ošetření propůjčuje podkladu lepší přilnavost.Sprchový kout ze sádrokartonových vodovzdorných desek se nejprve opatří základním nátěrem. Toto ošetření propůjčuje podkladu lepší přilnavost.
Nyní se do rohů hojně nanese těsnicí nátěr. Ideálním nástrojem pro nanášení je obyčejný malířský váleček, který umožní rovnoměrné rozdělení nátěru.Nyní se do rohů hojně nanese těsnicí nátěr. Ideálním nástrojem pro nanášení je obyčejný malířský váleček, který umožní rovnoměrné rozdělení nátěru.
Nakonec se do čerstvého nátěru uloží pružný těsnicí pás. Při tom se postupuje zdola nahoru, a nahoře se pás uřízne.Nakonec se do čerstvého nátěru uloží pružný těsnicí pás. Při tom se postupuje zdola nahoru, a nahoře se pás uřízne.
Nakonec se do čerstvého nátěru uloží pružný těsnicí pás. Při tom se postupuje zdola nahoru, a nahoře se pás uřízne.Nakonec se do čerstvého nátěru uloží pružný těsnicí pás. Při tom se postupuje zdola nahoru, a nahoře se pás uřízne.
Kolem sanitárních přípojek se nalepí gumové manžety. Tyto se dají podle potřeby nařezat z kotouče těsnicí pásky.Kolem sanitárních přípojek se nalepí gumové manžety. Tyto se dají podle potřeby nařezat z kotouče těsnicí pásky.
Potom se celá plocha mokrého úseku opatří těsnicím nátěrem. Tak v budoucím sprchovém koutu vznikne souvislá těsná vrstva.Potom se celá plocha mokrého úseku opatří těsnicím nátěrem. Tak v budoucím sprchovém koutu vznikne souvislá těsná vrstva.
Po dvou hodinách schnutí se na celou plochu mokrého úseku nanese druhý nátěr. Začne se na hranách těsnicího pásu.Po dvou hodinách schnutí se na celou plochu mokrého úseku nanese druhý nátěr. Začne se na hranách těsnicího pásu.
Při druhém nátěru je důležité překrytí hran těsnicího pásu. Tato náročná práce zaručuje, že stěny zůstanou suché.Při druhém nátěru je důležité překrytí hran těsnicího pásu. Tato náročná práce zaručuje, že stěny zůstanou suché.

Lepení překrývajících se těsnících pásů

Místo tekuté těsnící vrstvy se mokré úseky mohou přelepit i překrývajícími se pásy plastické látky. Zde znázorňovaná těsnící rohož je z polyetylénu a z obou stran je laminovaná tkaninou. Rohože se nalepí na celou plochu stěn i podlahy lepidlem vhodným pro příslušný podklad (zpravidla je to obkládačkové flexibilní lepidlo).
Okraje musí být překryty nejméně v šířce 5 cm. V případě sanitárních přípojek a potrubních přívodů je k dispozici speciální lepící páska, kterou se omotají příruby potrubí. Takto utěsněný podklad se potom může obkládat obvyklým způsobem.

Lepení těsnících pásů

Na lepení těsnícíh pásů na podklad se používá schválené obkládačkové lepidlo na bázi cementu. Lepidlo se rozprostře ozubenou stěrkou.Na lepení těsnícíh pásů na podklad se používá schválené obkládačkové lepidlo na bázi cementu. Lepidlo se rozprostře ozubenou stěrkou.
Do vrstvy lepidla rovnoměrně pročesané ozubeným hladítkem se položí těsnicí rohož tak, aby nevznikaly faldy, a rovnoměrně se přitlačí zednickou lžící.Do vrstvy lepidla rovnoměrně pročesané ozubeným hladítkem se položí těsnicí rohož tak, aby nevznikaly faldy, a rovnoměrně se přitlačí zednickou lžící.
Pásy se musí překrývat nejméně 5 cm. Na stěnu se pásy lepí stejným způsobem. Tak zajistíte, že se vytvoří celoplošně vodotěsná ochranná vrstva.Pásy se musí překrývat nejméně 5 cm. Na stěnu se pásy lepí stejným způsobem. Tak zajistíte, že se vytvoří celoplošně vodotěsná ochranná vrstva.
Na stěnu se pásy lepí stejným způsobem. I zde se nanese lepidlo, rozprostře ozubenou stěrkou a pásy se přimáčknou.Na stěnu se pásy lepí stejným způsobem. I zde se nanese lepidlo, rozprostře ozubenou stěrkou a pásy se přimáčknou.
Když je těsnění dokončeno, nanese se tenké lůžko a obkládačky se položí na stěnu i na podlahu obvyklým způsobem.Když je těsnění dokončeno, nanese se tenké lůžko a obkládačky se položí na stěnu i na podlahu obvyklým způsobem.
Popsaná technika je velmi nákladná, zaručuje ale, že nedojde ke škodám ani při extrémním zatížení keramického obkladu vlhkostí.Popsaná technika je velmi nákladná, zaručuje ale, že nedojde ke škodám ani při extrémním zatížení keramického obkladu vlhkostí.

Tak se zabrání trhlinám v podkladu dlaždic

Deformace podkladu způsobené smršťováním a roztahováním mohou být tak silné, že se i poměrně tuhé keramické obložení trhá. V takovém případě pomůže nosná rohož z vlnitého polyetylénu, která oddělí podklad od vlastního keramického obložení.

Rohožka se 4 mm vysokým zvlněním chrání podklady citlivé vůči vlhkosti, jako jsou sádrokartonové panely. Uvnitř zvlnění navíc vytváří vzduchový prostor na vyrovnání tlaku par případné zbytkové vlhkosti. Obkládačky se po položení neoddělitelně spojí s rohožkou, ne však s podkladem. Rohožka odděluje obě vrstvy. Tímto způsobem je schopná neutralizovat napětí směřující z podkladu ke kachlíkům.

Oddělovací rohože

I oddělovací rohože se kladou do obvyklého cementového lepidla. Potěrový podklad by měl být nejprve opatřen základováním, aby nebyl tak nasákavý.I oddělovací rohože se kladou do obvyklého cementového lepidla. Potěrový podklad by měl být nejprve opatřen základováním, aby nebyl tak nasákavý.
Pásy rohože se položí na čerstvě nanesené lepidlo. Pásy byste měli předem zastříhnout na míru místnosti, aby přesně pasovaly.Pásy rohože se položí na čerstvě nanesené lepidlo. Pásy byste měli předem zastříhnout na míru místnosti, aby přesně pasovaly.
Jednotlivé pásy se k sobě přiloží na tupo. Dejte pozor na to, aby v místě spoje nedošlo k vystoupení lepidla, které by dělalo výčnělky.Jednotlivé pásy se k sobě přiloží na tupo. Dejte pozor na to, aby v místě spoje nedošlo k vystoupení lepidla, které by dělalo výčnělky.
Aby bylo keramické obložení vodotěsné, v hraniční oblasti se položí 12,5 cm široké těsnicí pásy materiálu.Aby bylo keramické obložení vodotěsné, v hraniční oblasti se položí 12,5 cm široké těsnicí pásy materiálu.
I do rohu mezi stěnou a podlahou se nalepí pásy těsnicího materiálu. Tak zabráníte, aby prasklými silikonovými spárami vnikla voda.I do rohu mezi stěnou a podlahou se nalepí pásy těsnicího materiálu. Tak zabráníte, aby prasklými silikonovými spárami vnikla voda.
Teď můžete na oddělovací rohož položit dlaždice, jak je obvyklé při metodě tenkého lůžka. Tak se zabrání tvoření trhlinek v keramickém obkladu.Teď můžete na oddělovací rohož položit dlaždice, jak je obvyklé při metodě tenkého lůžka. Tak se zabrání tvoření trhlinek v keramickém obkladu.
.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}  Váš příspěvek