Laminátová plovoucí podlaha se zaklapnutím

30.05.12 | autor Renovujeme a modernizujeme

Pro první vlastní bydlení se vyžaduje levná, a přitom odolná podlahová krytina, která se dá snadno položit vlastními silami. Optimální volbou je tady laminát se zasouvacími spoji.

Kladení podlah vlastními silami – jen pro profesionální domácí kutily?

Když chce někdo levně renovovat byt, je laminátová podlaha dobrou volbou. Až dosud dominující technika s lepením na drážku a pero však mnoho potenciálních kupců odrazovala. Pro šikovného domácího kutila není tato technika žádným problémem. Náš návod je toho důkazem.

Avšak právě levné lamináty a hotové parkety v minulosti jméno této skupiny výrobků velmi poškodily. Problémem byly zas a znova otevřené spáry. Jakmile jste nějaký kus laminátu nebo parkety čistě zasunuli do předcházející řady, jiný kus vám vyklouznul. Důvodem byla nedostatečná rozměrová přesnost. Jednotlivé díly byly různě široké, nebo se křivily v podélném směru.

Pomocí zasouvací techniky se spáry uzavírají absolutně těsně

Výrobní sféra ale mezitím neusnula na vavřínech, a podařilo se pro laminátové podlahy, hotové parkety a dýhové podlahy vyvinout nový systém spojování, který vyřešil problém otevřených spár. To kouzelné slůvko zní „zasouvací technika“.

Malý výstupek na předem zformovaném peru dnes přesně zapadá do příslušné prohlubně drážky. Takovýto tvarovaný spoj (viz obrázek níže) už nevyklouzne, jakmile jednou zaklapl.

Spojování dílů je méně obtížné, je-li člověk už obeznámen se spojováním dílů s rovnou drážkou a perem. Jelikož při tvarovaných spojích oddělení už spojených dílů je značně namáhavé, je i při jejich spojování potřebné vynaložit větší sílu. Prakticky to znamená, že při kladení je nutno vést údery na podbíjecí špalík mnohem silněji. Jelikož se podbíjecí špalík musí přikládat na beztoho dost citlivou stranu dílů s perem, vyžaduje to tedy obezřetnější práci. I nejmenší poškození pera vede nevyhnutně k tomu, že se vynoří potíže při přikládání další řady. Jednotlivé díly potom už k sobě nepřiléhají.

Stabilita díky tvarovanému spoji

Zatímco hotové parkety, dýhové podlahy nebo lamináty starší generace byly opatřeny drážkou a perem s rovnými hranami, díly nové generace mají na horní straně pera výstupek, který zapadá do příslušně tvarovaného pera sousedního dílu. Takto vzniká – sesadí-li se oba díly k sobě – takzvaný tvarovaný spoj, který – když jednou zaklapne – už nevyklouzává.

Triky při kladení nových zasouvacích prvků

Už při vybalování, přiřezávání a přípravě dílů podlahové krytiny se musí dávat pozor na to, aby se nepoškodila citlivá pera. Při přikládání podbíjecího špalíku je pak nutno dávat pozor na to, aby tento přiléhal těsně, a potom vést údery pokud možno rovnoměrně a do středu.
Je zlé, jestliže se při kladení koncového kusu zmýlíte a zjistíte to až po zasunutí. Jednou zaklapnutý díl se totiž už nedá vyjmout bez jeho zničení. Aby se daly oddělit, musí se nutně povrch poškodit, například dlátem. Takový díl se pak musí vyhodit.

Z tohto hlediska je nutno přistupovat opatrně k reklamním tvrzením, že zasouvací díly se v případě potřeby mohou vyjmout a znovu položit. Čím lépe a čím těsněji se díly spojí, tím hůře se dají od sebe oddělit.

Mohou se zasouvací prvky i lepit nebo napouštět?

Vodovzdorné lepidlo používané při staré spojovací technice je sice spojeno s prací navíc, zaručuje ale i pojištění spár proti vnikající vlhkosti. I když se spáry uzavřou mimořádně těsně, musí se při uklízení postupovat opatrně, a vytírat pouze navlhčeným hadrem. Jakmile do spár vnikne vlhkost, materiál nevyhnutelně nabobtná, spára se vyboulí, stane se netěsnou a nabídne prostor pro pronikání další vlhkosti. Dříve nebo později je dosud hezká podlaha k nepoznání.

Aby se zasouvací díly chránily před vlhkostí, může se – třebaže to není nevyhnutelné – přece jen na horní hranu pera nanést lepidlo, aby se spára vodotěsně utěsnila. Tentýž efekt nabízejí speciální napouštěcí pasty, které se mezitím objevily na trhu. Účinkují bezpečně dobře, ale přece jen značně zvyšují namáhavost kladečských prací. Zde je třeba zvážit, zda chceme svou podlahu dodatečně chránit.

Výběr plastikových klínů.Výběr plastikových klínů.

Plastikové klíny

Používaly-li se dříve malé dřevěné klíny obvyklých velikostí na zajištění dilatačních spár, dnes jde téměř výhradně o klíny plastikové. K sadě nářadí, která se skládá z podbíjecího špalíku a napínáku, patří obvykle kolem 50 klínů. Lépe je ale přikoupit ještě jedno balení. Spotřeba je tím vyšší, čím nepravidelnější jsou stěny bytu.

Fotonávod na kladení laminátové podlahy se zasouvacími spoji:

Výběr laminátů a hotových parket je obrovský.Najde se vhodný výrobek pro každý vkus i pro každou peněženku.Výběr laminátů a hotových parket je obrovský.Najde se vhodný výrobek pro každý vkus i pro každou peněženku.
Až po velmi důkladném zkoumání přijdete na to, že laminát s dekorem dřeva není pravé dřevo. Při nákupu se musí počítat s asi 10 % odřezků.Až po velmi důkladném zkoumání přijdete na to, že laminát s dekorem dřeva není pravé dřevo. Při nákupu se musí počítat s asi 10 % odřezků.
V případě potřeby zvukové izolace se lze rozhodnout mezi pěnovou hmotou, vlnitou lepenkou a korkem. Korek a pěnová hmota (molitan) jsou více elastické než vlnitá lepenka (karton).V případě potřeby zvukové izolace se lze rozhodnout mezi pěnovou hmotou, vlnitou lepenkou a korkem. Korek a pěnová hmota (molitan) jsou více elastické než vlnitá lepenka (karton).
Je dobré hned nakoupit i zakončovací lišty. V nabídce jsou všechny běžné barevné tóny dřeva. Zvláště jednoduché na montáž jsou lišty na příchytky.Je dobré hned nakoupit i zakončovací lišty. V nabídce jsou všechny běžné barevné tóny dřeva. Zvláště jednoduché na montáž jsou lišty na příchytky.
Když je pohromadě potřebný materiál a nářadí, můžeme se pustit do práce.Když je pohromadě potřebný materiál a nářadí, můžeme se pustit do práce.
Nejprve se rozmotá zvukoizolační materiál a jednotlivé kusy se spojí lepicí páskou.Nejprve se rozmotá zvukoizolační materiál a jednotlivé kusy se spojí lepicí páskou.
Teď se může přistoupit ke spojování jednotlivých dílů. Zásluhou zasouvací techniky jsou spáry absolutně těsné. Většinou se ale musí velmi silně přirazit.Teď se může přistoupit ke spojování jednotlivých dílů. Zásluhou zasouvací techniky jsou spáry absolutně těsné. Většinou se ale musí velmi silně přirazit.
Při nekonečném kladení se poslední díl v řadě přiřízne na míru. Změří se příslušný rozměr a přenese se na zadní stranu kladeného dílu.Při nekonečném kladení se poslední díl v řadě přiřízne na míru. Změří se příslušný rozměr a přenese se na zadní stranu kladeného dílu.
S pomocí truhlářského úhelníku a tužky se na zadní straně desky narýsuje čára řezu. U šikmých stěn se používá pokosník.S pomocí truhlářského úhelníku a tužky se na zadní straně desky narýsuje čára řezu. U šikmých stěn se používá pokosník.
Pomocí pily děrovky se laminátové desky nařežou – zadní stranou vzhůru. Tak se zabrání vzniku škrábanců na viditelné straně.Pomocí pily děrovky se laminátové desky nařežou – zadní stranou vzhůru. Tak se zabrání vzniku škrábanců na viditelné straně.
Na položení koncových dílů v každé řadě je potřebný napínák. Ten díky zahnutému konci přenáší údery kladiva na hranu pokládané desky.Na položení koncových dílů v každé řadě je potřebný napínák. Ten díky zahnutému konci přenáší údery kladiva na hranu pokládané desky.
Poslední kladená řada v místnosti se přiřízne podélně. I zde se musí pásy zasouvat do předcházející řady pomocí napínáku.Poslední kladená řada v místnosti se přiřízne podélně. I zde se musí pásy zasouvat do předcházející řady pomocí napínáku.
Potom přistoupíme k nařezání okrajových lišt. Vyznačí se rozměr. Odřezávaný konec si raději označte.Potom přistoupíme k nařezání okrajových lišt. Vyznačí se rozměr. Odřezávaný konec si raději označte.
Pokosová pila umožňuje přesné řezy pod jednotně zvoleným úhlem. Položte si lištu tak, aby byl list pily přesně nad označením.Pokosová pila umožňuje přesné řezy pod jednotně zvoleným úhlem. Položte si lištu tak, aby byl list pily přesně nad označením.
Chceme-li lišty připevnit viditelnými šrouby, zapouštíme šrouby do hmoždinek. Předvrtejte si otvory pro šroub a zahlubte vrchní část pro hlavu šroubu.Chceme-li lišty připevnit viditelnými šrouby, zapouštíme šrouby do hmoždinek. Předvrtejte si otvory pro šroub a zahlubte vrchní část pro hlavu šroubu.
Hotový vnitřní a vnější roh na komínovém výčnělku. Často se dá využít podlahová lišta k zakrytí za ní položených kabelů (např. pro telefon).Hotový vnitřní a vnější roh na komínovém výčnělku. Často se dá využít podlahová lišta k zakrytí za ní položených kabelů (např. pro telefon).
.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}  Váš příspěvek