Pokládání koberců

30.03.12 | autor Renovujeme a modernizujeme

Nástroje a užitečné pomůcky pro pokládání

Pro pokládání koberců je nejdůležitějším nástrojem ostrý nůž. Potřebujete univerzální nůž pro kladeče – obecně nazývaný nůž na koberce. Tento nůž má výměnnou čepel a zpravidla může být podle potřeby osazen trapézovou nebo háčkovou čepelí.

Základní vybavení: 1 váleček s beránkem; 2 univerzální kobercový nůž s trapézovou čepelí; 3 univerzální kobercový nůž s háčkovou čepelí; 4 ruční stěrka; 5 kovová kolejnička; 6 nůžky; 7 kladivo; 8 přítlačný váleček; 9 ozubená stěrka; 10 hladítko; 11 skládaZákladní vybavení: 1 váleček s beránkem; 2 univerzální kobercový nůž s trapézovou čepelí; 3 univerzální kobercový nůž s háčkovou čepelí; 4 ruční stěrka; 5 kovová kolejnička; 6 nůžky; 7 kladivo; 8 přítlačný váleček; 9 ozubená stěrka; 10 hladítko; 11 skláda
Trapézová čepel se používá při řezání slabších materiálů.Trapézová čepel se používá při řezání slabších materiálů.
Jinak se většinou pracuje s háčkovou čepelí.Jinak se většinou pracuje s háčkovou čepelí.

Koberce by měly být zásadně řezány nožem s háčkovou čepelí. Pro slabší materiál použijte malou háčkovou čepel, pro silnější koberce velkou háčkovou čepel. S trochou šikovnosti je možno na krajích ručně řezat koberce přímo na míru. Pokud bude kraje stejně později zakrývat lišta, nebudou případné nerovnosti vidět. Kdo chce použít tzv. seřezávací profil, docílí na krajích řezy přesné na milimetr. Velmi přesně také pracuje speciální řezač okrajů, kterým je koberec pevně zatlačen do úhlu mezi podlahou a stěnou a zároveň seříznut.

Vždy když se jedná o napojované okraje, je důležitá co nejvyšší přesnost. Zde se pracuje s kobercovou kolejničkou nebo ocelovým pravítkem, po kterých je veden kobercový nůž. Profesionální kladeči koberců nechávají kobercové pásy několik cm přes sebe a potom je najednou jedním řezem přeříznou.

Nástroje pro nanášení lepidla

Pokud mají být koberce pevně přilepeny k podkladu, musí se nejprve pomocí hladítka nahrubo rozprostřít disperzní lepidlo a potom ozubenou stěrkou (zvolit ozubení podle údajů výrobce) rovnoměrně roztáhnout.

Ve většině případů se dnes ale volí tzv. odstranitelné lepidlo, které podstatně usnadňuje pozdější odstranění koberce. Takovou fixaci můžete na podlahu nanášet pomocí válečku s beránkem nebo plastového válečku. Jedna důležitá věc při práci s různými lepidly: nástroje po použití okamžitě pečlivě omýt tepou vodou, dříve než lepidlo zaschne.

Pro hladké a nezvlněné zatlačení koberce do čerstvého lepidla potřebujete kousek prkna se zakulacenou hranou nebo silnější kulatinu. Na malé plochy stačí kulatá láhev.

Na okrajích a všude tam, kde se hrany navzájem napojují, musí být koberec pevně zatlačen moltoprenovým válečkem. To platí i pro koberce, které nejsou celoplošně lepeny, nýbrž jsou pouze fixovány oboustrannou lepicí páskou (kobercová páska).

Nejdůležitější pracovní techniky

Příklad měření koberce.Příklad měření koberce.

Staré řemeslnické pravidlo zní: Dvakrát měř a jednou řež. Toto pravidlo by si měl vzít k srdci každý řemeslník-amatér, když se dá do pokládání koberců.

Před zakoupením materiálu si nejlépe na milimetrový papír nakreslete rozměry místnosti, kde chcete pokládání koberce provádět. I když máte stavební výkresovou dokumentaci od novostavby, je jistější, když si rozměry zkontrolujete přímo na místě.

Často totiž dochází ke značným odchylkám od naplánovaného stavu. Okenní výklenky, dveře, arkýře atd. se pro stanovení maximální délky a šířky připočítají, protože zde by neměly žádné spoje negativně ovlivňovat vzhled položení.

Naměřená šířka se potom zaokrouhlí na nejbližší širší standardní míru, například 5 m. I u délek byste měli nechat pro jistotu rezervu 20–30 cm.

U vzorovaných koberců je třeba také dát pozor na vzorek, to znamená, měřit od začátku vzorku k začátku vzorku. Naměřená délka místnosti se vydělí délkou vzorku. Zbytek se zaokrouhlí na celý vzorek a dostanete tak celkový počet vzorků, resp. délku, kterou je nutno zakoupit.

Nástroje pro přesné měření

Ultrazvukový měřicí přístroj.Ultrazvukový měřicí přístroj.

Ačkoliv je skládací metr rozhodně přesným měřidlem, když se s ním správně umí, má ale jednu nevýhodu, že se totiž u větších vzdáleností musí vícekrát znovu přikládat a naměřené dílčí vzdálenosti sčítat, což může vést k chybě. Lepší je stáčecí metr, který přesně ukáže vzdálenost od zdi ke zdi.

Zvláště komfortně se pracuje s digitálním měřicím pásmem. Ukazuje délku pásku na displeji. Velmi užitečné jsou elektronické funkce na sčítání a ukládání hodnot do paměti.

Ultrazvukovým měřicím přístrojem zcela přesně změříte vzdálenost stěn. Digitální metr vpravo ukazuje vzdálenost na displeji. Pokud jsou snímány vnitřní rozměry, je nutno přístroj přepnout. Rozměry je navíc možno elektronicky ukládat do paměti a provádět sčítání.

Odstranění starého koberce

Dříve než se začne s pokládáním nového koberce, musí se starý koberec důkladně odstranit. Pokud se například jedná o pevně přilepený koberec s molitanovou spodní stranou, je taková práce hotovým peklem, pokud budete mít k dispozici jenom ruční stěrku. V takovém případě se bezpodmínečně doporučuje použití vhodných elektrických přístrojů.

Existují šikovné elektrické škrabky, ale také velké speciální přístroje, které je možno si vypůjčit v odborných obchodech.

Přesné řezání je alfou a omegou

1 Koberec se zatlačí do rohu a potom se prořízne.1 Koberec se zatlačí do rohu a potom se prořízne.
2 U dvojitého řezu se nůž vede podle kovové kolejničky.2 U dvojitého řezu se nůž vede podle kovové kolejničky.
3 U jednovrstvého řezu je nůž veden volně.3 U jednovrstvého řezu je nůž veden volně.

Odborné řezání koberců si vyžaduje cvik. Dříve než začnete pokládat drahé koberce, měli byste si předem na zbytkovém materiálu provést pár zkušebních řezů.

Pokud je koberec ve své konečné poloze, zatlačte jej pevně do rohu a prořízněte nožem s háčkovou čepelí (1). Na obr. (2) je vidět dvojitý řez podle kolejničky. Tato technika umožňuje přesné napojení okrajů, u silnějších materiálů není ale úplně bez problému. U jednovrstvého řezu podél chodby je nůž veden volně a odřezávaný pásek se dává na stranu (3).

Nejdůležitější technikou je řezání okrajů. U koberců, které jsou široké přesně na míru místnosti, musíte v ideálním případě řezat pouze případný přesah na dvou stranách. Důležité je, aby byl koberec při řezání nožem s háčkovou čepelí pevně natlačen do rohu mezi stěnou a podlahou.

Pokud musí dojít k napojení více kobercových pruhů, neobejdete se bez řezání podélných spojů. I když se všeobecně doporučuje podélné řezání obou koberců na sobě podle kovové kolejničky najednou jedním řezem, zvláště u silnějších koberců dávají profesionální kladeči často přednost řezání jedné vrstvy.

To platí zvláště tehdy, když se může provádět řezání souběžně s tvarem chodby. Přitom vzniká zvláště čistý řez. Kromě toho se tak vyvarujete proříznutí nějakého zvlnění, což by v místě spojení bylo vidět.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}  Váš příspěvek