Jak pokládat plovoucí podlahu

03.04.12 | autor admin

Příprava

Nejprve nakoupíme podlahové dílce v odpovídajícím množství a vybraném vzoru. Dílce skladujeme vždy v balících, nikdy je nerozbalujeme. Také je nutné balíky skladovat na lištách (nikdy ne přímo na podlaze) a v teplotách vyšších než 18°C a vlhkosti nižší než 75%.

Důležité je nechat u stěn mezery, aby mohla podlaha pracovat.Důležité je nechat u stěn mezery, aby mohla podlaha pracovat.

Je dobré nechat krytinu před pokládáním vlastní podlahy trochu aklimatizovat (na 2 dny dát od místnosti, kde budeme podlahu pokládat).

Podklad musí být dokonale rovný, bez větších nečistot. Nesmí na něj být použit drolivý beton. Obecně se udává, že nerovnosti by neměly přesahovat 2 mm na výšku na 2 metry délky. Podlahu nesmíme pokládat do přílišně vlhkého prostředí, nebo na hnijící podklad. V případě pórovitého podkladu (beton, teraco) je nutné na podlahu natáhnout ještě paronepropustnou folii. Tato folie musí být minimálně 0,2 mm silná, pokud se ale podklad dotýká země, zvolíme silnější (aspoň 1,2 mm).

Podlahu můžeme pokládat i rovnou na linoleum, nebo starou podlahu z PVC. Platí stejné požadavky na nerovnosti a parotěsná folie není potřeba. Na folii (nebo rovnou na lino) položíme ještě zvukotěsnou izolaci (aby se domem nešířily zvuky kroků). K tomu poslouží obyčejná vlnitá lepenka (trochu silnější), nebo pěnová folie.

Pokládání podlahy

Podlahové dílce vybalíme z balíků a můžeme začít pokládat. Připravíme si dostatek dřevěných špalíčků pro vymezení dilatačních spár kolem stěn. Tyto spáry by měly být alespoň 10 mm, u větších místností klidně volíme větší.

Pokládku začínáme z míst, odkud do pokoje proudí světlo.

Lištu přichytáváme vždy ke zdi.Lištu přichytáváme vždy ke zdi.

Jednotlivé dílce k sobě lepíme speciálním lepidlem. Pokud nám lepidlo ze spáry vyteče, necháme jej 10 minut zaschnout a teprve poté odstraníme příslušným ředidlem.

První řadu položíme drážkami rovnoběžně se stěnou a k ní potom přirážíme řady další. Jednotlivé řady odsazujeme alespoň o 40 cm (podobně jako se překládají cihly). Položíme první tři řady a necháme alespoň 45 minut pořádně proschnout. Potom pokračujeme až na konec pokoje, přičemž stále dodržujeme mezery od zdí.

Špalíčky od stěn můžeme odstranit už po dvou hodinách po položení poslední řady, podlahu ale začneme zatěžovat nejdříve 24 hodin potom. Připevníme lišty (na zeď, ne na podlahu!!!) a máme hotovo.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také