Zařizovací předměty, odpady a baterie 1.část

06.10.12 | autor Koupelny a WC, přestavba a modernizace

Když máme hotové všechny instalační práce a v koupelně je položena dlažba i obklad, přejdeme k montáži nových zařizovacích předmětů.

Pevné osazení umyvadla a dalších předmětů do stěny

Míry pro osazení, které se v praxi osvědčily. Pro starší lidi může být pohodlnější namontovat umyvadlo trochu níž – 80 až 82 cm.Míry pro osazení, které se v praxi osvědčily. Pro starší lidi může být pohodlnější namontovat umyvadlo trochu níž – 80 až 82 cm.

Při optimálním plánování je umyvadlo umístěno symetricky s rastrem dlaždic. Vycházíme ze symetrické osy a vyznačíme si místa vrtů pro díry k jeho upevnění. Výšku si narýsujeme tak, aby vrchní hrana umyvadla byla 82 až 86 cm od země. Vzdálenost obou bodů, ve kterých bude zařizovací předmět připevněn, se řídí podle rozměrů zařizovacího předmětu. Účelné je použít soupravu hmoždinek, ve které jsou obsaženy všechny potřebné prvky. Kromě dvou víceúčelových hmoždinek o průměru 14 mm vhodných do všech typů stěn jsou to odpovídající upevňovací šrouby s plastovými vložkami, podložkami a šestihlavé matice. Při navrtávání dlaždic pracujeme nejprve bez příklepu, později přepneme na příklepové vrtání.

Pevné osazení umyvadla

Upevňovací systém pro umyvadla, nabízený řadou výrobců hmoždinek.Upevňovací systém pro umyvadla, nabízený řadou výrobců hmoždinek.
Máme-li upevněné šrouby s dvěma různými závity, nasadíme na ně umyvadlo a pevně ho přišroubujeme.Máme-li upevněné šrouby s dvěma různými závity, nasadíme na ně umyvadlo a pevně ho přišroubujeme.
Plastové vložky zabraňují tomu, aby šrouby přímo přišly do kontaktu s choulostivým povrchem keramiky.Plastové vložky zabraňují tomu, aby šrouby přímo přišly do kontaktu s choulostivým povrchem keramiky.
Pro tenké příčky zvolíme šroubové systémy s upínací podložkou.Pro tenké příčky zvolíme šroubové systémy s upínací podložkou.

Rohové ventily přivádějí vodu do baterie

Při každé nové instalaci umyvadla musíme nejprve do rozvodů ve stěně našroubovat rohové ventily. K utěsnění lze použít teflonovou pásku nebo konopí s těsnicí pastou nebo fermeží. Většina profesionálů však pracuje stále s konopím, protože utěsněné spoje lze v případě potřeby (tolerance pro vzdálenost od stěny) opět trochu otočit zpět, což při použití teflonové pásky není možné.
Z konopí vytvarujeme malý cop, který rovnoměrně po celé šířce ovineme kolem závitů rohového ventilu. Postupujeme přitom doprava počínaje koncem trubky. Pak naneseme špičkou prstu trochu těsnicí pasty a rohový ventil rukou vešroubujeme do rozvodu ve stěně. Konopí přitom rozhodně nesmíme vytlačit ze závitu. Poslední tři závity přitáhne­me pomocí hasáku a spoj tak zaručeně utěsníme. Když máme namontováno umyvadlo a rohové ventily, můžeme instalovat baterii. Po zasunutí měděné trubky do montážního otvoru ji musíme správn­ě ohnout a spojit ji s rohovými ventily. V případě potřeby musíme spoje zkrátit jemnou pilkou na kov.

Osazení rohových ventilů

Závity rohového ventilu ovíjíme copem z konopí, dokud jím nejsou závity vyplněné.Závity rohového ventilu ovíjíme copem z konopí, dokud jím nejsou závity vyplněné.
Pak naneseme těsnicí pastu.Pak naneseme těsnicí pastu.
Rohový ventil pak pevně zašroubujeme do závitů trubky rozvodu ve stěně.Rohový ventil pak pevně zašroubujeme do závitů trubky rozvodu ve stěně.
Pak umyvadlo vzadu utěsníme instalatérským tmelem a zavěsíme ho.Pak umyvadlo vzadu utěsníme instalatérským tmelem a zavěsíme ho.
Nakonec přimontujeme baterii.Nakonec přimontujeme baterii.

Připojení odpadní sestavy

Řez stojícím WC se splachovačem umístěným na stěně. Vzdálenost od stěny se řídí podle rozměrů WC mísy. Důležité je, aby poklop WC zůstával sám stát.Řez stojícím WC se splachovačem umístěným na stěně. Vzdálenost od stěny se řídí podle rozměrů WC mísy. Důležité je, aby poklop WC zůstával sám stát.

Odpad začíná u odtokového hrdla umyvadla. Horní část a dolní část se sešroubují a příslušně utěsní k sifonu. Dolní část je třeba upravit tak, aby napojení odpadní trubky bylo přesně na zadní straně. Jelikož trh nabízí řadu odpadních sestav, nejlépe je orientovat se podle nákresů výrobce.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}  Váš příspěvek