Stavba udírny

03.04.12 | autor admin

Udírna spojená s grilem je parádní stavba pro slunné letní večery. Dají se v ní vykouzlit až neuvěřitelné pokrmy, které nemají nic společného s komerčními výrobky supermarketových řetězců.

Jakou a kde?

Udírny jsou v podstatě dvojího typu. První z nich je jednoduchá krychlička, kdy se topí přímo pod uzeným masem. Druhý z typů je jakási udírna do elka, topeniště je oddělené od udícího prostoru a masu tak nehrozí spálení.

Elková udírna je daleko náročnější na prostor, proto ji nestavíme na malých zahradách.

V podstatě se jedná o dva oddělené prostory, o jakési samostatné stavby. Ty jsou spojeny rourou, kterou se přivádí kouř z topeniště do prostoru, kde udíme. Je považována za lepší, protože má stálý tah, a oheň nehoří přímo pod masem a není nebezpečí jeho spálení.

Pokud máme malou zahrádku, nezbývá nám nic jiného, než postavit udírnu typického krychlového tvaru. Udící prostor uděláme co nejvýše nad ohništěm, aby nám do masa nezasahovaly plameny.

Stavba

Stavbu započneme, stejně jako u obyčejného domu, vykopáním mělkých základů. Do základu zabetonujeme kostru udírny (nejlepší bude ji svařit z lešenářských trubek). Ty potom postupně obezdíváme bílými cihlami (obyčejné pálené by popraskaly), přičemž necháme prostory pro průduchy pod topeništěm a dvířka na vyndávání popele.

Položíme rošt topeniště (nebo ještě lépe-přivaříme jej ke kostře) a pokračujeme v obezdívání. Opět nezapomeneme na díru pro dvířka.

Obezdíme ještě minimálně půl metru nad topeniště a uděláme jakýsi překlad, který odděluje topeniště od udícího prostoru.

Na ten si můžeme koupit betonový překlad, nebo hustou kovovou síť. Položíme jej na cihly, nebo přivaříme na kostru a opět pokračujeme v obezdívání. Necháme velký otvor na dvířka udícího prostoru.

Takto pokračujeme, dokud nejsme spokojeni s velikostí prostoru pro uzení. Navrch můžeme ještě zabetonovat trubky (nebo nějaké ocelové tyče, pruty) na pověšení uzenin. Stavbu zakončíme střechou. Buďto rovnou z betonového, nebo pomocí cihel vyzdíme typickou špičatou stříšku. V každém případě musí být zakončena alespoň krátkým komínkem z drenážní trubky (ideální je dlouhý komín z komínové roury ke kamnům).

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také