Sušení dřeva

03.04.12 | autor admin

Pro výrobu čehokoliv dřevěného doma je dobré mít dřevo vyschlé, protože suché dřevo se nekroutí, nepraská, a hlavně drží stále stejné vlastnosti.

Jak na to?

Nejprve něco ke kácení. Pokud kácíte nějaký strom s tím, že z něj potom bude stavební dříví, je dobré to provádět v období takzvaného klidu mízy. To je na podzim, nebo těsně před jarem.

Ke dřevu musí jít vzduch, ale zároveň se ho snažíme chránit před nepříznivým počasím.Ke dřevu musí jít vzduch, ale zároveň se ho snažíme chránit před nepříznivým počasím.

Po pokácení není dobré kulatinu nechat ležet jen tak na zemi, ale okamžitě ji zbavit větví a podložit.

Kulatina se suší velice obtížně, proto je dobré dřevo co nejdříve nařezat. Když máte už řezivo hotové, je ještě vhodné zbavit kraje fošen kůry. Zabráníte tak držení vlhkosti a různých hmyzích dřevokazů.

Dřevo se suší venku na takzvaných hráních. Pokud chcete usušit jenom málo řeziva a máte k dispozici domek s půdou, uložte dřevo na ní. Já budu vycházet z toho že domek s půdou nemáte a sušíte dřevo venku.

Jednotlivé kusy prokládáme latěmi kvůli přístupu vzduchu.Jednotlivé kusy prokládáme latěmi kvůli přístupu vzduchu.

Nejdříve musíte najít vhodné místo, ne na přímém slunci a s dobrým prouděním vzduchu. Dřevo se totiž nesuší teplem, ale vzdušným prouděním. Nejprve uložíme spodní vrstvu, která by měla být minimálně 30 centimetrů nad zemí. Spodní vrstvě je nutné věnovat zvýšenou pozornost, protože ponese váhu celé hráně. Proto by měla být vodorovná jak na délku, tak i na šířku.

Každou další vrstvu ukládáme na proklady (latě, nebo slabé hranolky), které umisťujeme nejméně půl metru od sebe.

Když máme všechny vrstvy uložené, je nutné hráň pořádně zakrýt a zatížit proti nepřízni počasí. Pokud se v okolí vyskytují nějací dřevokazní hmyzové, je dobré dřevo preventivně postříkat, nebo natřít prostředkem proti škůdcům (například Lignofixem). Stejně tak čela trámků je dobré natřít barvou, zamezíte tak jejich popraskání.

Schnutí dřeva je velice individuální činnost. Vyschlé dřevo se pozná podle procentuálního obsahu zbylé vody. Ta se měří vlhkoměrem, když vlhkoměr nemáme, tak to prostě odhadneme. Ale obecně pro použití ve vytápěném bytě by měla být vlhkost dřeva do 10%, pro použití v domku s kamny do 12% a pro venkovní použití asi 17%.

Pro představu: Běžné smrkové řezivo (25 mm vysoká prkna) je suché během jednoho roku, pěticentimetrová dubová fošna schne asi 4 roky.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také