Práce se dřevem

Výroba police na zeď

Vyrobte si vlastní poličku. Poradíme Vám jak na to.

Povrchová úprava dřeva

Povrchové úpravě dřeva předchází dlouhé broušení či hoblování do úplné hladkosti. Nyní máme na výběr z několika možností jak dřevo dále upravit a musíme si vybrat. Nejprve si ale musíme odpovědět na otázku: Co od povrchové úpravy očekáváme?

Natírání dřeva

Správné natírání dřeva je klíčem k jednolitému povrchu bez kocourů a podivných fleků. Když tuto techniku správně zvládnete, dosáhnete neobyčejných výsledků.

Barvy a laky na dřevo

Barevné, nebo průhledné nátěry klasickými barvami na dřevo v dnešní době ustupují zvolna do pozadí, ale stále ještě nejsou úplně k zahození.

Broušení parket, broušení podlahy

Jednou za čas chce parketová (ale i obyčejná dřevěná) podlaha zbavit všech nečistot a obnovit něco ze své zašlé krásy. K tomuto účelu slouží celá řada speciálních strojů.

Broušení dřeva

Obroušení dřeva, když se správně povede, dodá dřevu neopakovatelný vzhled. Zvýrazní všechny jeho léta, krásnou kresbu, vůbec všechno, co dělá dřevo tak přitažlivým.

Sušení dřeva

Pro výrobu čehokoliv dřevěného doma je dobré mít dřevo vyschlé, protože suché dřevo se nekroutí, nepraská, a hlavně drží stále stejné vlastnosti.

Moření dřeva

Moření dřeva je proces, při kterém barvivo proniká mezi vlákna dřeva a nezanechává na povrchu vrstvu, jako barvy. Moření si velmi dobře rozmyslete, protože namořený povrch není možné barvy jakkoliv zbavit.

Vosk na dřevo

Úprava dřeva voskem je velmi jednoduchá, dřevo potom krásně vypadá a příjemné voní. Tyto vosky se prodávají v několika provedeních, z nichž nejpoužívanější jsou včelí a vápenný vosk.

Napouštění olejem

Dřevo napuštěné olejem má svým způsobem výjimečné vlastnosti. Vysokou odolnost proti vodě, hnilobě a také velmi solidní odolnost proti opotřebení.

Tmelení dřeva

Občas je potřeba opravit nějakou vrozenou nedokonalost dřeva, nebo díru, vzniklou naší vinou. Buďto můžeme zajít do obchodu a koupit speciální tmel na dřevo, nebo si vyrobit vlastní.

Lazurovací laky

Obliba těchto laků v poslední době stoupá, na úkor mořidel a klasických barevných laků na vodní bázi. Určitě to bude díky jejich vzhledu (kombinaci mořidlového a barevného) a dobrým ochranným vlastnostem.

Odstraňování starých nátěrů

Pokud chceme opatřit nějaký starý nábytek, nebo okno či dveře novým nátěrem, je nutné nejprve ten starý odstranit. Jinak se nám stane, že po několika měsících až letech se nový nátěr sloupne.

Rámové dřevěné konstrukce

Všechny nábytkové dveře z času před OSB deskou jsou vždy tvořeny rámovou konstrukcí. Ale i dnes v dobách dřevotřískových se rám využije na spoustu způsobů.

Napadení dřeva

Přečtěte si jak přecházet napadení dřeva.

Dřevěné spoje

Spojování dřeva je velice důležitou truhlářskou záležitostí. Na správném výběru spoje často závisí pevnost celé konstrukce, a obvykle bývá pravidlem, že nejslabší článek dřevěné součásti je právě ve spojích.

Práce s dlátem

Pracování s dlátem je jedna z nejkrásnějších truhlářských činností. Dlátem se dá vytvořit téměř jakkoliv složitý reliéf, nebo vydlabat díra libovolného tvaru.

Práce s hoblíkem

Hoblík je velice užitečná pomůcka do každé dílny. Ať už na výrobu hladkých povrchů prken, nebo na vytváření polodrážek a osazení.

Obkládání stěn dřevem (táflování)

Stěny obložené dřevem vytváří v místnosti neopakovatelnou atmosféru. Dobře vypadají, a lze za ně leccos schovat (například elektrické rozvody).

Zpracování dřeva - Smrk

Smrkové dřevo je určitě nejpoužívanější stavební a truhlářské dříví. Má výborné vlastnosti, rychle schne a je k dostání téměř všude za příznivé ceny.

Zpracování dřeva - Borovice

Borovice je krásný a voňavý stromkterému je odedávna přisuzována léčivá schopnost. Silice získaná ze dřeva se používá k inhalaci, ale také jako olejíček do vonných lamp. Borovice je z našich dřev stromem nejbohatším na pryskyřici.

Zpracování dřeva - Modřín

Modřín opadavý je jediný jehličnatý strom, který na zimu opadává. Jeho jehlice také nejsou tak pichlavé jakou borovic či smrků. Nemá ale rád kouřové zplodiny a proto příliš neroste ve městech. Přítomnost modřínu značí čisté ovzduší.

Zpracování dřeva - Ořech

Ořešák královský, lidově nazývaný vlašský ořech, je majestátní strom, často lemující okraje silnic, nebo venkovských alejí. V posledních letech trpí porosty ořechů různými chorobami a škůdci. Jejich dřevo se proto bohužel používá stále méně.

Zpracování dřeva - Dub

Duby jsou přirozenou, starou evropskou dřevinou. Mohutná koruna, která se často tyčí až 45 metrů nad okolním povrchem, je tvořená rozložitou spletí větví. Duby často dožívají až několika set let.

Zpracování dřeva - Jasan

Jasan ztepilý roste nejčastěji kolem potoků a jiných vodních ploch. Je chladnomilný, na rozdíl od svého příbuzného Jasanu mannového. Ten roste na suchých teplých stráních, jeho míza obsahuje alkohol a na vzduchu rychle tuhne.

Zpracování dřeva - Buk

Buk lesní je jeden z našich nejkrásnějších stromů, ať už roste ve smíšeném porostu (křivoklátské lesy), nebo stojí na louce zcela osamoceně.

Zpracování dřeva - Javor

Rod javorů je v naší zemi dost početný a rozšířený. Rostou u nás tři nebo čtyři druhy, z nichž je nejrozšířenější Javor mléč. Listy javorů mají charakteristický tvar.

Zpracování dřeva - Bříza

Jako jediná ze stromů má bílou kůru s občasnými černými fleky, to je její poznávací znamení a není snad nikoho, kdo by ji nepoznal. Roste skoro všude, je velmi nenáročná.

Zpracování dřeva - Olše

V každém ročním období olši poznáme podle charakteristických malých šištiček. Olše miluje vodu a vlhkou půdu a dorůstá výšky až třiceti metrů. Odvar z listů a mladé kůry má prý protizánětlivé účinky.

Zpracování dřeva - Topol

Topolů je mnoho druhů. Onen charakteristický topol, sloupovitého, rovného vzrůstu. Se slabými, přilehlými, přímo vzhůru mířícími větvemi je odrůda Topolu černého.

Zpracování dřeva - Eben

Eben je exotický strom, proto je jeho dřevo u nás velice vzácné a drahé. Má ale výborné vlastnosti, téměř ideální pro všechny druhy zpracování.

Zpracování dřeva - Švestka

Slivoň obecná, zvaná prostě švestka, se určitě neproslavila kvůli svému dřevu. V celé republice spíše kvůli svým plodům a léku zvanému slivovice.

Zpracování dřeva - Oliva

Dřevo oliv je velmi oblíbené především na podlahy a grilování. Ano, grilování, olivové dřevo dodává masu neopakovatelnou chuť. Je ale také velmi drahé.

Zpracování dřeva - Třešeň

Třešeň ptačí je z ovocných stromů nejvyšší, dorůstá často výšek až dvacet metrů. Je to inventář snad každé české, nebo moravské vesnice. Je oblíbená hlavně pro své plody, ale i její dřevo lze s úspěchem využít.

Zpracování dřeva - Akát

Trnovník bílý, lidmi zvaný prostě akát, je strom známý hlavně svými trny. Roste velmi rychle. Často jako plevel pod vedením vysokého napětí. V době květu je oblíbený mezi včelami, akátový med je vyhlášený.

Dřevěné spoje lepené natupo

Tyto spoje nedoporučuji používat, nicméně občas se hodí, tak uvedu alespoň pár příkladů a rad čeho se vyvarovat a co ulehčí a urychlí práci.

Čepové spoje

Spoje na čep a dlab jsou z těch pokročilejších truhlářských spojů ty nejjednodušší. Při správném provedení, troše cviku a spoustě trpělivosti lze dosáhnout oslnivých výsledků.

Rybinové spoje

Rybinový spoj je náročnější odrůda spojů čepových. Používají se k dosažení vyšší pevnosti ve všech směrech a jejich výroba stojí hodně času a cviku.

Kolíkové spoje

Spoje na kolíky a vyvrtanou díru jsou velice efektivní a přitom jejich výroba není složitá. Stejně jako správně provedené rybinové či čepové spoje nepotřebují lepidlo. Tudíž se mohou zařadit mezi spoje rozebíratelné.

Lamelové spoje

Spoje na drážku a pero (neboli spoje lamelové) nejsou příliš pevné v porovnání s jinými. Používají se ale tam, kde by použití ostatních spojů bylo obtížné nebo nemožné.

Hřebíky

Spoje hřebíčky jsou snad nejstarší druh spojování dřevěných kusů (možná spoje na suché kolíčky jsou starší).

Vruty

Vrutové spoje jsou poměrně mladé odvětví spojů. Zato se nejrychleji rozvíjí a dnes si dokonce můžeme vybírat vruty pro různé druhy dřeva či speciální vruty určené na různé činnosti.

Šroubové spoje

Spoje šrouby, ať už obyčejnými metrickými či různými šroubovacími udělátky, nabývají v posledních letech na velké oblibě a to asi hlavně díky populárnímu nábytku ze švédské nábytkářské firmy Ikea.