Tmelení dřeva

03.04.12 | autor admin

Občas je potřeba opravit nějakou vrozenou nedokonalost dřeva, nebo díru, vzniklou naší vinou. Buďto můžeme zajít do obchodu a koupit speciální tmel na dřevo, nebo si vyrobit vlastní, což dá sice více práce, ale budeme mít jistotu, že bude stejně barevný jako dřevo.

Tmely

Ve specializovaných obchodech můžeme zakoupit tradiční šelakové tmely. Jsou k odstání v různobarevném provedení, aby šel barvou ke každému používanému dřevu. Většinou se dodává ve formě tyčinek. Poměrně dobře se váže ke dřevu a jeho smrštění je minimální.

Tyto tmely se používají zatepla, takže je nejprve musíme roztavit. Pro menší díry postačí stará elektrická pájka. Pro větší díry či mezery je nutné roztavit tmelu více.

Nejlepší způsob je vzít starou konzervu bez víka, tam dát kousek tmelové tyčinky a celou konzervu ponořit do hrnce s vodou.

Vodu přivedeme k mírnému varu a počkáme na úplné roztavení tmelu.

Tmel si připravíme z lepidla Herkules a pilin z odpovídajícího dřeva.Tmel si připravíme z lepidla Herkules a pilin z odpovídající­ho dřeva.

Pokud se nám nechce kupovat drahé průmyslové tmely, můžeme si vyrobit vlastní.

Piliny stále přimícháváme, až vznikne hustá kašička, kterou vmačkáme do děr ve dřevu.Piliny stále přimícháváme, až vznikne hustá kašička, kterou vmačkáme do děr ve dřevu.

Jednoduše vezmeme kousek dřeva, které potřebujeme vytmelit, (nějaký zbytek, odřezek) a rašplí či pilníkem z něj naděláme hromádku pilin. Ty těsně před tmelením smícháme s lepidlem Herkules a trochou vody (aby lepidlo tak rychle netuhlo). Nevýhodou tohoto tmelu je (na rozdíl od kupovaného) velké smršťování, proto musíme nanést více vrstev. Výhodou je cena a také to, že se nemusíme trefovat do odstínu dřeva.

Tmelení

Před vytmelením je dobré díru trochu očistit. Odstranit veškeré nerovnosti z jejího okolí a z vlastní díry dostat všechen usazený prach a piliny. Nyní naneseme tmel. Z připravené mističky nanášíme pomocí špejle směs lepidla, pilin a vody. Je dobré nezarovnávat s plochou, ale navršit trochu kopeček nad dírou. Necháme pořádně uschnout (podle velikosti tmelené plochy, ale nejméně čtyři hodiny).

Na obrázku jsou vidět vytmelené škvíry v modelu lodi.Na obrázku jsou vidět vytmelené škvíry v modelu lodi.

Po vytvrdnutí seškrábeme přebytečný tmel velmi ostrým dlátem a zarovnáme jej na úroveň okolního povrchu. Jako obvykle v případě hlubších vad bude nutné aplikovat více vrstev. Jemným brusným papírem (drsnost kolem čísla 320) omotaným kolem dřevěného hranolku zbrousíme povrch. Nejprve krouživými pohyby, poté rovnoběžně s vlákny. Omotat smirkový papír kolem hranolku je důležité, bez toho by se mohlo stát, že díru vyrobíme znovu.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také