Údržba a oprava dřevěných podlah

15.06.11 | autor Renovujeme a modernizujeme

Aby si hodnotné dřevěné podlahy zachovaly svou krásu po dlouhá léta, je nutno o ně dobře pečovat a v případě potřeby je odborně opravovat.

Opravy drobných poškození na parketách a laminátu

Většina drobných škrábanců na dřevěných podlahách se dá jednoduše zakrýt nábytkovým leštidlem. Hlubší rýhy lze vyplnit opravným voskem vhodné barvy. Důlky v palubkách nebo v parketové krytině se dají ve většině případů odstranit usměrňovaným vlhčením. Dřevná vlákna stlačená při nehodě zvlhčením nabobtnají a důlek zmizí. Zvláště účinné je toto ošetření, jestliže se použije vlhká látka a žehlička.

Trhliny v uzávěru spár, které se nedají odstranit leštěním, se opatrně přebrousí a ošetří zředěným uzavíracím lakem.

Zamazávací hmota

Jako hmota pro zamazávání poškozených míst a otvorů po hřebících ve starých palubkách se docela jednoduše použije prach vzniklý zabrušováním a smíchá se s trochou uzavíracího laku. V případě větších děr se zamazávací hmota nanáší po vrstvách.

Renovace dřevěných podlah a schodů

Aby byla opět propůjčena krása dřevěným palubkám, které pomalu přicházejí do let, musí být úplně odstraněny případné staré nátěry. Na to potřebujete profesionální přístroj v podobě parketového brusného přístroje, který si můžete zapůjčit ve specializované prodejně nebo v půjčovně nářadí. Tato investice se v každém případě vyplatí. Veškeré pokusy s vibrační, pásovou nebo úhlovou bruskou se na větších plochách ukázaly jako dosti beznadějné. Pomocí profesionálního přístroje to jde jednoduše daleko rychleji a čistěji.

První průchody bruskou se musí vždy dělat šikmo ke směru desek (asi pod úhlem 45°), aby se odstranily větší nerovnosti dřevěné krytiny. Začíná se s hrubým brusným plátnem. Pro začátek se doporučuje zrnitost plátna K40 až K60.

Poslední průchody brusičem se pak provádějí vždy s jemnějším a jemnějším brusným plátnem, a sice po vlákně desek. Nakonec se povrch dřeva nově zušlechtí, aby se chránil před vniknutím nečistot a vlhkosti. Napuštění lakem chrání povrch dřeva před vnikáním nečistot a vlhkosti. Pro trvanlivost napuštění je rozhodující dodržení výrobcem udaných dob schnutí a tvrdnutí. Právě v prvních dnech je čerstvě nalakovaná podlaha ještě velmi citlivá, a podle možnosti by se po ní nemělo moc chodit. Před prvním zatížením by se podlaha měla důkladně vyčistit, neboť špína a písek působí na lak jako smirkový papír. Místo napouštěcího laku se dnes mohou za účelem ochrany palubkových podlah nanášet i speciální oleje nebo vosky. Podle potřeby se takové ošetření opakuje.

Obrázky níže vám ukazují, jak se dřevěné schodiště zbrousí a nově zušlechtí. Zde se použila hranová bruska od firmy „Woodboy“. Tento výrobce nabízí zapůjčení všech brusných přístrojů, které jsou zapotřebí pro renovaci dřevěných podlah, stejně jako výrobků pro následující povrchovou úpravu.

Schodiště bylo zbroušeno hrubým brusným papírem a potom vyhlazeno vždy jemnějším. Po vytmelení a základování byl proveden čtyřnásobný nátěr vrchního laku.

Brusné přístroje na renovaci palubkových a parketových podlah, stejně jako dřevěných schodišť, si můžete na pár dnů vypůjčit u mnoha půjčoven nářadí, obchodních domů se stavebninami a specializovaných obchodů s dřevem.

Fotonávod na renovaci dřevěných podlah a schodů:

Nejprve se provádí hrubé broušení. V rozích a na hranách se po hrubém broušení musí čepelí stěrky odstranit zbytky laku.Nejprve se provádí hrubé broušení. V rozích a na hranách se po hrubém broušení musí čepelí stěrky odstranit zbytky laku.
Potom následují dva další brusné kroky s postupně jemnějším brusným papírem: nejprve zrno 40, potom 80. Výměna papíru je rychlá.Potom následují dva další brusné kroky s postupně jemnějším brusným papírem: nejprve zrno 40, potom 80. Výměna papíru je rychlá.
Brusný prach se při práci zachycuje přímo v sáčku brusného přístroje. Při práci byste měli používat ochranu proti hluku.Brusný prach se při práci zachycuje přímo v sáčku brusného přístroje. Při práci byste měli používat ochranu proti hluku.
Po práci se opraví případná poškozená místa. Do trhlinek a puklin dřevěných schodů se zatlačí speciální tmelicí hmota.Po práci se opraví případná poškozená místa. Do trhlinek a puklin dřevěných schodů se zatlačí speciální tmelicí hmota.
Po jejím zaschnutí se může začít s jemným broušením povrchu dřeva. Zde se pracuje ručně s brusným papírem s velikostí zrna 100.Po jejím zaschnutí se může začít s jemným broušením povrchu dřeva. Zde se pracuje ručně s brusným papírem s velikostí zrna 100.
Jako příprava pro povrchové zušlechtění se nejprve na dřevo nanese základ. U krajů použijte štětec, jinak váleček.Jako příprava pro povrchové zušlechtění se nejprve na dřevo nanese základ. U krajů použijte štětec, jinak váleček.
Když je základ zaschlý, provádí se konečný nátěr speciálním schodišťovým lakem. Válečkem lak naneste ve třech až čtyřech vrstvách.Když je základ zaschlý, provádí se konečný nátěr speciálním schodišťovým lakem. Válečkem lak naneste ve třech až čtyřech vrstvách.

Olej s tuhým voskem na hedvábně matné povrchy

Takovýto kartáčový stroj usnadní rozprostření oleje s tuhým voskem na větších plochách.Takovýto kartáčový stroj usnadní rozprostření oleje s tuhým voskem na větších plochách.
Po rozprostření strojem se nátěr ještě vyrovná kartáčem na podlahu.Po rozprostření strojem se nátěr ještě vyrovná kartáčem na podlahu.

Ať už jsou palubkové podlahy z neošetřeného dřeva nebo s čerstvě zbroušeným povrchem – místo uzavíracího laku se stále častěji nanáší olej s tuhým voskem. Takové ošetření propůjčuje dřevu zvláště atraktivní povrch, který se dá snadno obnovit.

Olej s tuhým voskem je okamžitě použitelný. Nanáší se v malých množstvích na čistý a suchý povrch dřeva. Materiál se může nanášet štětkou z přírodních štětin nebo kartáčem na podlahu. Nátěrová hmota je řídká. Přebytečný materiál se sejme štětkou. Potom se podlaha nechá přes noc (nejméně 8 až 10 hodin) uschnout. Příštího dne se udělá druhý nátěr, který opět musí schnout při dobrém větrání.

Další ošetření podlahy není potřebné. Jestliže se požaduje silnější lesk, je možno podlahu natřenou olejem z tuhého vosku zpracovat leštičkou.

Při ošetřování korkových podlah, které se vyznačují silnou absorpční schopností a vysokou elasticitou, se na roztírání oleje s tuhým voskem raději používá špachtle. První řídký nátěr se nechá 24 hodin schnout. Druhý, rovněž velmi řídký nátěr se nanáší mohérovým válečkem s krátkým vlasem a opět se nechá 24 hodin schnout. Tak vznikne odolný a elastický povrch, který snáší značné zátěže.

Strojní nanášení oleje s tuhým voskem

Ne dříve než dva dny po ošetření olejem s tuhým voskem se může povrch poprvé zpracovat leštičkou a speciálním voskem.Ne dříve než dva dny po ošetření olejem s tuhým voskem se může povrch poprvé zpracovat leštičkou a speciálním voskem.

Při ošetřování větších ploch se na nanášení oleje s tuhým voskem vyplatí použití strojů. Materiál se opět po částech rozlije na podlahu, a potom se rovnoměrně rozdělí pomocí kartáčového stroje, který se dá i vypůjčit. Nakonec je potřebné ruční vyrovnání kartáčem na podlahu s přírodními štětinami. Na podlaze nesmí zůstat žádné přebytky.

Po 8- až 10hodinovém schnutí se olej s tuhým voskem nanese podruhé, a až po dalším 8- až 10hodinovém schnutí se po podlaze může začít chodit.

Čištění a péče o podlahy je udržuje v pěkném stavu

Podlahy z hotových parket nebo laminátu by se zásadně měly vytírat s co nejmenším množstvím vody. Je dobré se vzdát veškerých prostředků na drhnutí, kartáčem nanášených vosků a leštidel. Tyto prostředky vytvářejí viditelné vrstvy a ovlivňují optiku.

Prach, chlupy a volné částice se při pravidelném uklízení zametou nebo odstraní vysavačem. Písek a špína fungují jako smirkový papír, a proto se musí zachytávat v očistné zóně (na rohožkách nebo kobercových předložkách) už při vstupu do místnosti.

Bodové nečistoty se setřou vlhkým hadrem. Při vytírání celé podlahy by se do vody měl přidat speciální čisticí koncentrát. V žádném případě nesmí na podlaze stát voda.

Zvláštní opatrnost je třeba věnovat parketám nebo laminátu kladeném zasouvací technikou bez lepidla. Zde jsou k dispozici speciální přísady do vytírací vody, které uzavírají spáry.

V případě podlah ošetřených olejem s tuhým voskem jsou na trhu rovněž speciální přísady do vytírací vody. Skvrny se kromě toho ošetří prostředkem na ošetřování vosků. Tento prostředek je kvůli snadnému dávkování k dostání i v rozprašovacích lahvích.

Tipy pro údržbu

Nejlépe je používat čisticí a ošetřovací prostředky doporučené příslušným výrobcem podlahové krytiny. Při utírání používejte co nejméně vody a přidávejte do ní čisticí a ošetřovací přísady. Plochy ošetřené olejem s tuhým voskem se pomocí čisticích a ošetřovacích prostředků dají zbavit skvrn a na opotřebovaných místech nebo i na celé ploše v případě potřeby regenerovat.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}  Váš příspěvek