Utěsnění oken

03.04.12 | autor admin

Netěsná okna nejsou bohužel žádnou vzácností. Okenní rámy mohou jen stěží odolávat váze velkých skleněných tabulí, aniž by se neměnil jejich tvar.

Těsnící pásky

Nejjednodušším způsobem, jak utěsnit okno je použít speciální samolepící pásku. Ty se vyrábí ve dvou základních provedeních. Venkovní a vnitřní.

Vnitřní pásky jsou jednoznačně méně účinné, ale zase daleko jednodušší na montáž.

Prodávají se v nepřeberném množství barev (aby ladily k většině používaných rámu), tvarů (opět kvůli rámům) a materiálů (kvůli různému stupni těsnosti a trvanlivosti).

Při netěsnosti je nejjednodušší použít těsnící pásku (zde použita ve dveřích).Při netěsnosti je nejjednodušší použít těsnící pásku (zde použita ve dveřích).

Nejčastěji jsou tyto pásky z měkčeného PVC, ale není to podmínkou. Práce s nimi je jednoduchá, jenom musíte vybrat tu správnou. Pokud máte obyčejný rám, kde tabule s rámem svírá pravý úhel, máte celkem jasný výběr. Pokud ale máte rám profilovaný, nedoporučuji jej těsnit páskou vůbec.

Okno stačí očistit od všech nečistot, hlavně jej musíme odmastit. Potom pásku pečlivě přilepíme do samého rohu okenní tabule a rámu. Dáváme pozor, aby nikde nevznikaly pod páskou bubliny a aby páska byla opravdu přilepená jak na rámu, tak i na skle.

Venkovní pásky mají jednoznačně lepší těsnící vlastnosti.

Je to lišta z tvrdého materiálu (nejčastěji hliník nebo dřevo) s poddajnou částí z gumy či takového speciálního kartáčku. Tuhou částí se lišta zvenku přišroubuje vruty na okenní rám (z vnější strany okna) tak, aby těsnící část pružně dosedala na sklo. Tato pružná část je na tabuli přitlačována tím více, čím větší průvan se snaží do okna dostat. Je to asi vůbec nejlepší způsob utěsnění okna.

Tmely

Těsnění nového okna.Těsnění nového okna.

Druhou možností utěsnění okna je těsnění pomocí tmelu. Buďto můžeme použít speciální sklářský tmel, nebo obyčejný silikonový tmel ve vytlačovací tubě. Sklářský tmel je nutné před použitím hníst (jako těsto na bábovku), aby se přestal drolit. Potom z něj uválíme tenký váleček potřebné délky a ten přitiskneme do spojnice skla a rámu. Vytvarujeme prstem namočeným ve vodě a necháme čtyři týdny pořádně vytvrdnout. Potom jej můžeme natřít barvou rámu.

Práce se silikonem je jednodušší. Tubou postupně objedeme celý obvod skla a opět vytvarujeme namočeným prstem. Necháme pár dní zavadnout (silikon nikdy nevytvrdne a nelze jej natírat!!).

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek