Venkovní dlažby 2. část

22.07.11 | autor Venkovní dlažby, plánování a pokládka

Aby se dlážděné plochy nepropadaly, musí se zhotovit podklad, který bude stabilní a současně vodopropustný.

Klasická pokládková technika

Jestliže se pracuje s přírodními kameny, které mají různé velikosti, musí se kvůli vyrovnání výškových rozdílů vklepávat kladívkem do pískového lože postupně jeden kámen pod druhém. Pracovník se přitom řídí podle provázku, který vyznačuje nejen směr, ale i výšku hotové dlažby.

Kameny by měly zůstat asi 15 milimetrů nad konečnou úrovní dlažby, a teprve až při pěchování dlažby se vtlačí do lože na požadovanou výšku.

Přírodní kameny s velkou rozměrovou tolerancí a nepravidelnými stranami se vklepávají do pískového lože jednotlivě tak, aby dosáhly výšky stanovené nataženým provázkem. Zpravidla se ponechávají asi o 15 milimetrů výše, než má být konečná výška dlažby po uPřírodní kameny s velkou rozměrovou tolerancí a nepravidelnými stranami se vklepávají do pískového lože jednotlivě tak, aby dosáhly výšky stanovené nataženým provázkem. Zpravidla se ponechávají asi o 15 milimetrů výše, než má být konečná výška dlažby po u
Dlažbu stabilizuje spárovací písek, který se zapracovává do spár diagonálně.Dlažbu stabilizuje spárovací písek, který se zapracovává do spár diagonálně.
Nakonec se dlažba stabilizuje a dorovnává pomocí ručního dusadla nebo pěchu.Nakonec se dlažba stabilizuje a dorovnává pomocí ručního dusadla nebo pěchu.

Dláždění normovanými cihlovými nebo betonovými dlaždicemi

Cihlové nebo betonové dlaždice mají velice malé rozměrové tolerance. Navíc jsou ze všech stran rovné. Proto je při pokládce takové dlažby velmi výhodné co nejvíce uhladit pískové lože a důkladně ho upěchovat. Na takto upravený podklad se pak mohou dlaždice jen volně položit. Pro zajištění stability se spáry mezi dlaždicemi vyplní spárovacím materiálem a celá plocha se ještě jednou přejede strojním pěchem.

Jestliže pracujete s průmyslově vyráběnými dlaždicemi, musíte nejprve upěchovat nosnou vrstvu vibrační deskou.Jestliže pracujete s průmyslově vyráběnými dlaždicemi, musíte nejprve upěchovat nosnou vrstvu vibrační deskou.
Pak nanesete lože a důkladně ho stáhnete.Pak nanesete lože a důkladně ho stáhnete.
Nyní můžete postupně pokládat do lože dlaždice. Nakonec se dlažba vyspáruje a upěchuje.Nyní můžete postupně pokládat do lože dlaždice. Nakonec se dlažba vyspáruje a upěchuje.

Dlážděná schodiště a podesty

Schody nemusí vždycky mít rovný průběh, jak můžeme vidět na tomto příkladu. Cihlové dlaždice zvládnou takové oblouky bez problémů.Schody nemusí vždycky mít rovný průběh, jak můžeme vidět na tomto příkladu. Cihlové dlaždice zvládnou takové oblouky bez problémů.

Jestliže plocha určená k vyd­láž­dění vykazuje převýšení nad 7 %, pak by se měly zaplánovat nějaké schody nebo podesty. Tyto stupínky musí mít každopádně podklad z betonu.

Naše obrázky ukazují několik možných řešení. Nejsnáze se pracuje s hotovými schodovými bloky z betonu, které se při pokládce musí na okrajích překrývat o jeden až dva centimetry. Podklad připravíte nejlépe tak, že bloky vsadíte do tenkého maltového lože.

Pokud vytváříte schodiště z přírodních kamenů, cihlových dlaždic nebo betonových dlaždic, pak se výška schodu a hloubka nástupnice vypočte podle tohoto železného pravidla: Dvakrát výška schodu plus jedna hloubka nástupnice má vyjít asi 65 centimetrů. Při výšce schodu 12,5 centimetru by tedy hloubka nástupnice vycházela na 40 centimetrů. Ve venkovním prostoru by z důvodu většího pohodlí a bezpečnosti při chůzi neměla výška schodu přesáhnout 15 centimetrů. Do delšího schodiště je vhodné zařadit podesty. Zde platí pravidlo: délka kroku 65 centimetrů plus jedna hloubka nástupnice udává délku podesty.

Takto lze kombinovat schodové bloky s dlaždicemi.Takto lze kombinovat schodové bloky s dlaždicemi.
Zde byly schody kompletně vystavěny z dlaždic postavených na výšku.Zde byly schody kompletně vystavěny z dlaždic postavených na výšku.
Schody ze schodových bloků na betonovém základu.Schody ze schodových bloků na betonovém základu.
Takto se kombinují dlaždice a minipalisády.Takto se kombinují dlaždice a minipalisády.
.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}  Váš příspěvek