Vosk na dřevo

03.04.12 | autor admin

Úprava dřeva voskem je velmi jednoduchá, dřevo potom krásně vypadá a příjemné voní. Tyto vosky se prodávají v několika provedeních, z nichž nejpoužívanější jsou včelí a vápenný vosk.

Voskování včelím voskem

Nejprve se doporučuje obroušený povrch před nanesením vosku trochu připravit. To můžete provést vrstvou nějaké politury či mořidla. Já jsem tento krok vždycky vynechával, proto nemohu porovnat výsledky s politurou a bez ní.

Po rozpuštění včelího vosku můžeme voskovat jednotlivé výtvory.Po rozpuštění včelího vosku můžeme voskovat jednotlivé výtvory.

Na nanášení vosku potřebujeme jemnou ocelovou vlnu (k sehnání téměř všude ? kromě speciálek i v hobbymarketech a železářství). Vosk nejprve poněkud nahřejeme (stačí na pár minut položit na ústřední topení) a když získá takovou vazkou strukturu, můžeme jej nanášet.

Ocelovou vlnu ponoříme do vosku a krouživými pohyby jej roztíráme po povrchu dřeva.

Vosk brání přílišnému broušení dřeva vlnou a přitom se krásně dostává mezi vlákna. V zásadě čím více tlačíme, tím hlouběji se vosk dostane, takže zde není na škodu přidat trochu síly.

Ještě před zatuhnutím vyleštíme flanelovou utěrkou či prachovkou. Opět se nebojíme trochu přitlačit. Po zatvrdnutí (asi za hodinku nebo dvě) můžeme nanést další vrstvy. Alespoň tři vrstvy jsou ideální.

Vápenný vosk

Konečná úprava vápenným voskem může vypadat velice atraktivně, především na dřevech s výraznou kresbou. Bílá pasta se totiž dostane mezi vlákna a krásně je zvýrazní.

Opět můžeme nanést vrstvu napouštěcí látky (politura, mořidlo), ale nemusíme.

Bílou pastu vápenného vosku naneseme opět krouživými pohyby, a opět platí čím více tlačíme, tím více se vosk dostane mezi vlákna.

Poté pevnými tahy měkkým hadříkem vytřeme přebytečný vosk. Postupujeme napříč vlákny (nikdy ne podél!!!). Vosk necháme asi 4 hodiny zatvrdnout a vyleštíme do hladka.

Vápenný vosk se musí konzervovat. Nejlépe bezbarvým lakem, nebo můžeme vytvořit hedvábný lesk další vrstvou, tentokrát bezbarvého vosku.

Navoskované a vyleštěné dřevo je lesklejší a lépe vynikne jeho struktura.Navoskované a vyleštěné dřevo je lesklejší a lépe vynikne jeho struktura.

Pečování o voskované předměty

Vosk časem trochu ztmavne, to není vůbec na závadu. A když se povrch trošku ušpiní, stačí jej oživit teplou mýdlovou vodou. Na více znečištěné povrchy použijeme ocelovou vlnu namočenou v terpentýnu. Po tomto zásahu ale musíme nanést další vrstvu vosku.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také