Vrtání do kamene

03.04.12 | autor admin

Vrtání do kamene není až tak častá činnost, ale určitě se hodí vědět, jak na to.

Postup

Při vrtání do kamene záleží na tom, jaký kámen chceme vlastně vrtat. Hodně na tom záleží také výběr vrtáku.

Pro běžné vrtání břidlic, pískovců, vápenců a podobných hornin úplně postačí běžný vrták do betonu s karbidovou destičkou hrotu.

Pro vývrty sklu podobných kamenů (obsidián, nebo vltavíny) potřebujeme alespoň vrtáky s wolframovou násypkou. Pokud chce někdo vrtat rudné horniny (hematit, krevel, nebo některou podobnou), hodí se spíše kvalitní vrták do železa. A najde-li se člověk, který bude chtít provrtat žulu, křemen, a podobné krystaly, bude potřebovat buďto speciální vrták do skla, nebo diamantový vrták (podotýkám, že je velice drahý).

Diamantový vrták.Diamantový vrták.

Běžné kameny

Mezi tyto kameny se řadí všechny běžně dostupné horniny používané na podezdívky nebo okrasné skalky. K jejich vrtání použijeme obyčejný vrták do betonu a ani postup vrtání se mnoho neliší od vrtání betonu. Dáváme si hlavně pozor na správné ochlazování vrtáku. Co chvíli musíme dělat kratší, několikavteřinové, přestávky na chlazení karbidového hrotu. Taky je potřeba hlídat správnou geometrii vrtu, necukat s vrtačkou, ani nikam neuhýbat. U vrtáku by měla vrtat pouze přední část, ne boční, jinak hrozí zlomení vrtáku.

Pokud vrtáme hluboké díry do kamene, třeba na nějaké úchyty nebo stojiny, pergoly a altány, budeme potřebovat dlouhý vrták.

Na hlubší vrty se výborně hodí dlouhý vrták, pozor však na jeho zlomeníNa hlubší vrty se výborně hodí dlouhý vrták, pozor však na jeho zlomení

Ten se prodává v různých délkách a práce s ním je podstatně náročnější než s vrtákem běžným. Je daleko náchylnější na zlomení, proto pro něj zmiňovaná pravidla platí dvojnásob. Na takovýto vrták musíme tlačit pouze ve směru jeho osy, jakákoliv menší síla z boku vede k jeho zlomení.

Tvrdé kameny

Tvrdší horniny, například mramory, žuly, ale i některé druhy živců, se vrtají téměř bez výjimky speciálními diamantovými vrtáky. Tyto vrtáky se obtížně shánějí a stojí něco kolem 700 korun za kus. Při vrtání se také velice zahřívají a je nutné je chladit olejem nebo vodou. Chladící zařízení se většinou dodává v sadě s vrtákem, ale poslouží obyčejný proud vody z hadice. Jenom musíme dávat pozor, aby se nedostal do vrtačky.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také