Vrtání do kovu

03.04.12 | autor admin

Vrtání do kovu může být noční můrou každého kutila, ale při dosažení správného postupu je to hračka.

Postup

Když máme naměřenou díru, je dobré si udělat průbojníkem důlek uprostřed křížku, aby se vrták dobře chytil a neposkakoval po materiálu. Vrtaný předmět je nejprve nutné velice dobře upnout, protože vrták má často tendenci se kousnout (hlavně na konci vrtu) a rukou jej nemáte šanci udržet.

Když máme díru naměřenou a předmět upnutý, můžeme přistoupit k vlastnímu vrtání. Vrtáme kolmo (vrtat se sklonem nedoporučuji, vrtačku nemáte šanci pod úhlem udržet) a děláme častější přestávky na chlazení vrtáku a materiálu. Tyto přestávky nemusí být nijak dlouhé, stačí pár vteřin, ale vždy je dobré nechat při nich vrtačku běžet, vrták se potom rychleji ochladí.

Vrták do kovu.Vrták do kovu.

Vyvrtanou díru je dobré ještě upravit, protože na jejích okrajích jsou velice ostré otřepy.

Okraj díry buď srazíme pilníkem.Okraj díry buď srazíme pilníkem.

To můžete udělat buď ručně kulatým pilníkem a strávíte tím spoustu času, nebo si upnete do vrtačky vrták o větším průměru a díru lehce rozšíříme. Pokud bude v díře šroub se zápustnou hlavou, můžeme trochu přitlačit a udělat výběh.

Vrtání velkých průměrů

Při vrtání větších průměrů je dobré nejprve začínat s menšími vrtáky (například vrták číslo 4) a postupně díru rozšiřovat na požadovaný průměr.

Nebo díru proškrábneme větším vrtákem.Nebo díru proškrábneme větším vrtákem.

Vrtání oceli

Vrtat lze téměř jakoukoliv ocel, kromě vysoce kvalitních nástrojových ocelí a některých nerezových. Vrtáky na ocel jsou označeny většinou metal, nebo německy hartmetall.

Nerezové a nástrojové oceli jsou velice obtížně vrtatelné, protože vrtáky se vyrábí právě z nástrojové oceli a mají stejnou tvrdost.

Vrtání těchto materiálů je velice zdlouhavé a dochází při nich k nenávratnému poškození vrtáků. Obecně lze tyto materiály vrtat pouze do tloušťky 2 mm.

Vrtání měkkých kovů

Měkké kovy, jako například cín, mosaz a olovo, je dobré vrtat s častými delšími přestávkami, protože okraje děr se velice intenzivně taví, materiál se namotává na vrták a tím jej znehodnocuje. Takovýto vrták s cínovým obalem se téměř nedá vyčistit, proto tento postup v zájmu vašeho vrtáku dodržujte. Ze stejného důvodu volíme také nižší otáčky než při vrtání oceli.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také