Vrtání do zdi

03.04.12 | autor admin

Vrtání do cihlové zdi je velice častým jevem v každé domácnosti. Je potřeba k věšení obrazů, lampiček, vedení elektrických kabelů a spoustě dalších téměř každodenních činností.

Postup

Pro vrtání do zdi používáme vrtáky stejné jako do betonu. To znamená spirálové vrtáky označené Masonry drill s karbidovou ploškou v hrotu. Můžeme si také pořídit drahé, ale kvalitní vrtáky s wolframovým posypem, ale není to vůbec potřeba.

Před vrtáním se musíme ujistit, jestli pod omítkou, kde chceme vrtat, není náhodou elektrické vedení nebo nějaká trubka.

Zvláště ve starých domech je toto namístě, protože dříve se elektrika nevedla sice podle norem, ale jen jak to zrovna vyšlo. Navrtáním nějakého kabelu vznikne obrovská škoda a to nejenom na vašem zdraví. Kabel se totiž musí celý ze zdi vytrhnout a nahradit, což není levná záležitost.

Proto se raději třikrát ujistíme a potom teprve začneme s vrtáním. Je dobré pro jistotu přeci jenom vypnout proud v místnosti a elektřinu k vrtačce přivést odjinud.

Po naměření díry je vhodné udělat do omítky důlek, aby se vrták lépe chytl a necestoval po omítce sem a tam. Mohl by ji poškrábal a vy byste museli nově vymalovat. Vrtáme kolmo na zeď, a stejně jako při jakémkoliv jiném vrtání vrtákem neklepeme ze strany na stranu, a to ani pokud chceme díru rozšířit.

Hmoždinky, které se používají do zdi.Hmoždinky, které se používají do zdi.

Občas během vrtání povytáhneme vrták z díry, abychom jej ochladili a vyklepali z díry přebytečné zdivo.

Pokud jsme natrefili zrovna na spáru mezi dvěma cihlami, máme na výběr ze tří možností. Buďto, pokud to okolnosti dovolují, můžeme provést ještě jeden vrt o kousek vedle. Nebo musíme díru o něco rozšířit a hmoždinku, nebo kolíček, do ní zasádrovat. Nebo pokud je na hmoždinku nejsou žádné zvláštní nároky na nosnost (při věšení obrazů), je možné do díry hmoždinku normálně vložit, ona se pak vrutem trochu roztáhne a držet bude.

Vepřovice

Vepřovice na starším domě.Vepřovice na starším domě.

Při vrtání do vepřovic, ze kterých je postavena většina starých domů, je vhodné vždy vybírat vrtáky o něco menší. Vepřovice se totiž hodně drolí a díra je poněkud větší než jmenovitý průměr vrtáku.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek