Vruty

03.04.12 | autor admin

Vrutové spoje jsou poměrně mladé odvětví spojů. Zato se nejrychleji rozvíjí a dnes si dokonce můžeme vybírat vruty pro různé druhy dřeva či speciální vruty určené na různé činnosti.

Na obrázku vidíme nahoře vrut se zápustnou hlavou a dole vrut s půlkulatou hlavou.Na obrázku vidíme nahoře vrut se zápustnou hlavou a dole vrut s půlkulatou hlavou.

Co spojovat?

Já vruty používám hlavně na venkovní, nebo i vnitřní tesařské konstrukce. Například plot, aby se dal dobře rozebírat v případě potřeby, spojuji vruty. Jak nosné sloupky k patkám, tak i příčné fošny a plaňky.

Vruty jsou také ideální na konstrukce velkých součástí, které hodně ponesou. Tak třeba rámy postelí bych se nesnažil konstruovat pomocí nějakých složitých lepených spojů, ale nebál bych se použít právě vruty. Jsou také nepostradatelné, pokud chceme nějaké dřevo uchytit na zeď.

Výhodou vrutového spoje je, že na něj pouze částečně působí pnutí materiálu, odolává rychlým změnám teploty, tlaku i vlhkosti (pokud nepoužijete ocelové vruty bez povrchové úpravy).

Vruty můžeme šroubovat buď šroubovákem s výměnnými koncovkami, nebo ráčnou, nebo akušroubovákem.Vruty můžeme šroubovat buď šroubovákem s výměnnými koncovkami, nebo ráčnou, nebo akušroubovákem.

Spoj je také velmi pevný a často vydrží déle než dřevo, do kterého jsou vruty zašroubovány.

Zavrtávat je můžeme obyčejným ručním šroubovákem, nebo nástavcem ve vrtačce, já doporučuji používat dnes velmi oblíbené akušroubováky. Mají plynule stavitelné otáčky a jsou daleko lehčí než vrtačky, takže jednodušší na ovládání.

Vnitřní konstrukce

Při spojování konstrukcí uvnitř se vyplatí trochu si přidělat práci. Pro každý vrut vyvrtáme díru, aby se dřevo kolem hlavičky neštípalo a vrut šel lépe zavrtat.

Nejlepší je předvrtat si nejprve menší díru a prohlubeň na zapuštěnou hlavu.Nejlepší je předvrtat si nejprve menší díru a prohlubeň na zapuštěnou hlavu.

Použijeme vrták o milimetr tenčí než je jmenovitý průměr vrutu. Při konstruování uvnitř můžeme použít všechny dostupné druhy vrutů, nejčastěji pozinkované (stříbrné nebo zlaté). Doporučuji používat všechny vruty se zápustnou hlavou, aby se o vystouplou hlavu něco nezatrhlo.

Venkovní konstrukce

Při konstruování venku je předvrtávání děr často zbytečný luxus. Proto tuto část vynecháme a přistoupíme rovnou k šroubování. Aby se vrut lépe chytl je dobré jej do dřeva trochu přiklepnout kladívkem a až potom šroubovat. Venku používáme pouze žluté pozinkované šrouby, ty mají vyšší odolnost proti vodě. Zároveň *nepoužíváme vruty s jakkoliv vystouplou hlavou**, vzlíná pod ní voda a dřevo pak hnije směrem od vrutu.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také