Výměna parapetu za dřevěný

03.04.12 | autor admin

Vyměnit si vnitřní parapet za dřevěný není nic těžkého a výsledek vypadá velice hezky. Zvláště potom v panelových bytech je dřevěný parapet pod oknem pěkným zpestřením funkcionalistického interiéru.

Příprava

Nejprve musíme zjistit, jaký parapet vlastně máme.

Spousta panelových domů má jednu desku jako vnitřní i venkovní parapet a na ní teprve leží okno, u tohoto typu není výměna možná, pouze chcete-li měnit celé okno.

Pokud ale máte jenom vnitřní parapet, máte napůl vyhráno.

Parapet podepíráme elky, podobně jako police.Parapet podepíráme elky, podobně jako police.

Nejprve z parapetu samozřejmě odstraníme všechny kytky a jiné věci. Parapet je zespodu chycen L-profily, nejčastěji vruty. Povolíme nejprve všechny vruty, které drží parapetovou část. Nyní se můžeme pustit do povolování vrutů ve zdi. Podepřeme na krajích parapet, aby se nám nevylomil, a povolíme všechny ostatní vruty.

Vruty do zdi si schováme, budou se ještě hodit. Parapet (stále jej máme podepřený) opatrně tahem uvolníme od okna (může být přilepen těsnícím silikonem). Očistíme místo pod oknem, kde byl parapet opřený.

Díru pod parapetem můžeme vyplnit klínky a montážní pěnou.Díru pod parapetem můžeme vyplnit klínky a montážní pěnou.

Nový parapet

Koupíme vhodně dlouhou a širokou desku. Nejlepší bude koupit spárovku, prodávají se v délkách do 4 metrů a šířkách až 1 metr, při tloušťce 18 či 28 mm. My zvolíme tu slabší (18 mm), pokud tedy nechcete hodně široký a zatížený parapet. Do desky přesně vyřežeme veškeré tvary zdi, sloupky, okraje oken, a prořízneme díry pro stoupačky od topení (je-li třeba). Zkoušíme a upravujeme až k naprosté spokojenosti.

Mezery kolem parapetů vyplníme silikonem.Mezery kolem parapetů vyplníme silikonem.

Nyní máme desku připravenou. Doporučuji ji ještě před instalací natřít, lépe se k ní dostanete. Můžeme zvolit olej, vosk, nebo třeba lak na parkety. Pokud budou na parapetu kytky, doporučuji lak na parkety (je to bezbarvý lak se zvýšenou voděodolností). Parapet určitě natřeme z obou stran.

Při instalaci postupujeme obráceně, než při sundávání starého parapetu.

Koupíme jiné L-profily (pokud nejsme s původními spokojeni). Je zásada, že profil by měl zasahovat alespoň 2/3 do šířky parapetu. Vybírat můžeme z nepřeberného množství provedení.

L-profil nejprve přišroubujeme do zdi, položíme na něj parapet a zajistíme krátkými vruty zespodu. Parapet ještě kolem zdi a pod oknem vytmelíme silikonem (abychom zakryli všechny mezery a zabránili případnému prosakování vody).

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také