Výměna těsnění u vodovodní baterie

03.04.12 | autor admin

Kapající kohoutek dokáže vyplýtvat spoustu vody a navíc jste neustále rušeni otravným hlukem dopadajících kapek. To jsou dva velmi dobré důvody k opravě.

Příprava, vyndání ventilu

Nejprve stáhneme kohoutek.Nejprve stáhneme kohoutek.

Nejprve je nutné vypnout vodu. Raději si tento krok třikrát překontrolujte, protože jakmile jednou povolíte ventil kohoutku a voda nebude vypnutá, mohou vás vymrštěné součástky kohoutku ošklivě zranit. Nemluvě o té potopě.

Rukojeť kohoutku uvolníme klíčem s přestavitelnými čelistmi (ty si podložíme hadrem). Pokud to nezabere, můžete se pokusit rukojeť trochu přitáhnout a teprve potom povolovat. Občas se tím zakouslé závity uvolní. Nebo pomůže obalit kohoutek hadrem a polít vařící vodou.

Poté povolíme šroub a sundáme plastový nástavec.Poté povolíme šroub a sundáme plastový nástavec.

Nikdy však nepovolujte trháním a přílišnou silou! U novějších kohoutů se rukojeť dá sejmout pouze tahem.

Ventil drží na místě opět pomocí závitu. Proto povolíme vrchní matici a ventil vyjmeme. Povolujeme opět velice opatrně, neboť ventily nejsou ocelové, ale mosazné a tudíž velmi měkké! Lůžko ventilu důkladně očistíme.

Výměna těsnění

Pokud měníme pouze těsnicí kroužek, není to větší problém. Těsnící kotouček je pouze zatlačen do frézované drážky (někdy může být ještě přidržován maticí, tu musíme povolit kombinačkami).

Potom povolíme matku a sundáme vlastní zařízení kohoutku.Potom povolíme matku a sundáme vlastní zařízení kohoutku.

Kroužek slabším šroubovákem vydloubneme a zasadíme nový. Pokud máme pouze větší, můžeme jej přiříznout. Pokud ale máme jenom menší těsnění, musíme doběhnout do obchodu pro to správné. Nikdy tam nedávejte příliš malé těsnění, bylo by k ničemu.

Jestliže výměna těsnícího kroužku nepomohla, je nutné dát nové také vřetenové těsnění.

Pod tisícihranem (na kterém drží rukojeť) je takový pojistný kroužek. Ten uvolníme pomocí malého šroubováčku (dáváme pozor, abychom jej neohnuli) a vyndáme vnitřek ventilu. Na boku vřeténka můžeme vidět dvojici O-kroužků (kulatých gumových těsnění s kruhovým průřezem). Ty musíme vyměnit.

Nakonec stačí povolit křížkem šroub nahoře a těsnění vyměnit.Nakonec stačí povolit křížkem šroub nahoře a těsnění vyměnit.

Koupíme přesně stejnou velikost. Ne větší, ale ani ne menší, musí pasovat úplně přesně. Oba kroužky vydloubneme malým šroubovákem a na jejich místa dáme nové. Ventil složíme (nezapomeneme na pojistný kroužek) a namontujeme zpátky do kohoutku. Všechny šrouby pořádně utáhneme, ale ne příliš (chce to cit, nebo momentový klíč).

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také