Výstavba příček

15.10.12 | autor Renovujeme a modernizujeme

Nenosné příčky je možno obzvláště rychle a výhodně vybudovat jako stojanové stěny se sádrokartonovým obložením. Tak můžete v případě přestavby realizovat nové uspořádání prostoru.

Variabilní uspořádání prostoru pomocí lehkých příček.

Obzvláště přesná je stojanová konstrukce z kovových profilů. Hranoly mají vždy sklon ke zkroucení.Obzvláště přesná je stojanová konstrukce z kovových profilů. Hranoly mají vždy sklon ke zkroucení.

Stojanové stěny se skládají ze spodní konstrukce a obložení. Spodní konstrukce se dělá buďto z dřevěných trámků nebo pozinkovaných ocelových profilů. Potom se provádí oboustranné obložení deskami. Stojany mohou být provedeny v jednoduché (1řadové) nebo dvojité (2řadové) konstrukci. Obložení opět může být jednovrstvé nebo vícevrstvé. Díky vícevrstvým obkladům je možno u příček v případě potřeby splnit vyšší požadavky na stabilitu, zvukovou izolaci a požární ochranu.

Montáž příčky začíná vyznačením polohy na stávající podlaze. Ideální je zednický provázek.Takto určenou čáru potom pomocí vodováhy nebo olovnice přenesete na stěny a strop.

Nyní seřízněte jednotlivé dřevěné trámky, resp. U-profily pro podlahu a strop. Na dřevěnou konstrukci se používají hranoly 60×60, resp. 60×80 mm. U kovových profilů to mohou být rozměry mezi 50, 75 a 100 mm šíře.

Pro docílení těsného napojení na zeď se na zadní stranu trámků, resp. U-profilů dává samolepicí těsnicí páska. Připevnění se provádí podle daného podkladu vhodnými šrouby, resp. hmoždinkami. V místě dveří si ušetříte podlahovou kolejničku (práh).

Pokud je namontován obvodový rám, nasadí a vyrovnají se dřevěné hranoly, resp. C-profily. Vzdálenost stojek se přizpůsobuje daným rozměrům desek, měla by však být maximálně 625 mm. Svislé C-profily vpravo a vlevo od dveří by se měly zesílit vložením a přišroubováním hranolů. Překladovým profilem potom zakončete dveřní otvor nahoře.

Hotová kostra se obloží nejprve jen z jedné strany. Pro robustní příčky se doporučuje použít 25 mm silné masivní desky nebo dvojité obložení slabšími deskami. Tak se značně zlepší nosnost a zvuková izolace stěn. U obkládání platí pravidla pro pokládání sádrokartonových desek: hrany udělejte trochu šikmé a vyvarujte se křížovým spárám.

Nyní máte poslední příležitost položit kabely a trubky uvnitř příčky. C-profily mají otvory na protahování instalačních rozvodů. Potom se pokládají izolační rohože. Nakonec můžete provést obložení i druhé strany.

Fotonávody:

Motáž

Podlahový profil se připevňuje do hmoždinekPodlahový profil se připevňuje do hmoždinek
Nyní se umístí stropní profil a vloží se svislé stojany.Nyní se umístí stropní profil a vloží se svislé stojany.
Nejprve se kostra obloží z jedné strany a vyplní izolační rohoží.Nejprve se kostra obloží z jedné strany a vyplní izolační rohoží.
Pokud je izolace zabudována, obloží se druhá strana.Pokud je izolace zabudována, obloží se druhá strana.

Umístění izolačních rozvodů

Příčka z hotově obložených kovových profilů v řezu.Příčka z hotově obložených kovových profilů v řezu.
Pokud se kostra stěny u tzv. příčné konstrukce skládá z vodorovně namontovaných profilů, můžete potřebné elektrické kabely snadno položit na příčníky.Pokud se kostra stěny u tzv. příčné konstrukce skládá z vodorovně namontovaných profilů, můžete potřebné elektrické kabely snadno položit na příčníky.
U svislých stojanů umožňují předem prolisované otvory protažení rozvodů. Prolis se ohne a protáhne se jím kabel nebo prázdná trubka. Desky mají výřezy na krabice.U svislých stojanů umožňují předem prolisované otvory protažení rozvodů. Prolis se ohne a protáhne se jím kabel nebo prázdná trubka. Desky mají výřezy na krabice.
.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek