Zpracování dřeva - Buk

03.04.12 | autor admin

Bukový lesBukový les

Buk lesní je jeden z našich nejkrásnějších stromů, ať už roste ve smíšeném porostu (křivoklátské lesy), nebo stojí na louce zcela osamoceně.

Lidé si jej často pletou s habrem, kvůli jejich podobnosti. Stačí se podívat na listy, zatímco okraje habrových listů jsou pilovité, buk je má hladké.

Vlastnosti

Bukové dřevo patří z dřev listnatých stromů k nejpoužívanějším a nejznámějším. Je tvrdé, málo pružné a velmi pevné. Nevyniká přílišnou trvanlivostí, ale výborně se obrábí, moří a lepí. V neposlední řadě je také výborné na topení, protože má vysokou výhřevnost.

Může mít celou škálu odstínů, od světle smetanové, až po tmavě hnědou. Starší stromy získávají narůžovělou barvu, a pokud je vystaveno delší dobu působení vodní páry tmavne a získává charakteristickou ?bukovou? barvu.

Dřevo buku je docela tvrdé.Dřevo buku je docela tvrdé.

Letokruhy jsou výrazné pouze na dobře vyhlazeném příčném řezu, jinak má dřevo nevýraznou strukturu.

Často se ve dřevě objevují tmavé fleky, které příliš nevynikají tvrdostí. Jedná se o takzvaná nepravá jádra. Ta vznikají nejčastěji působením silných mrazů, nebo vniknutím vzduchu do kmene (například otvorem po ulomené větvi).

Buk má během růstu kůru pořád dost podobnouBuk má během růstu kůru pořád dost podobnou

Použití

Buk se velmi často využívá na výrobu dýh k průmyslovému použití (třeba na překližky). Také se z něj vytváří složité ohýbané vzory. Například lamelová křesla, dnes tolik oblíbená, nohy židlí, nebo třeba také rošty do zdravotních matrací.

Doma můžeme použít bukové dřevo téměř na cokoliv. Krásné jsou třeba bukové vnitřní dveře, nebo dvířka kuchyňských linek.

<p class"tip">Použití venku bych příliš nedoporučoval, protože má malou trvanlivost.

Díky vysoké hustotě letokruhů je nutné bukové řezivo dlouho a zvolna sušit (cca 3-4 roky, záleží na tloušťce), aby nepopraskalo.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také