Zpracování dřeva - Javor

03.04.12 | autor admin

JavorJavor

Rod javorů je v naší zemi dost početný a rozšířený. Rostou u nás tři nebo čtyři druhy, z nichž je nejrozšířenější Javor mléč. Listy javorů mají charakteristický tvar, typický například pro kanadskou vlajku. Jeho plody jsou známé nosy a z mízy se (hlavně právě v Kanadě) vyrábí slaďoučký javorový sirup.

Vlastnosti

Dřevo javorů patří k nejsvětlejším z našich dřev, je smetanově bílé, někdy až do krémova. Okolo dřeně či suků se někdy objevují červenohnědé nebo zelené pruhy. Uprostřed se občas tvoří tmavě hnědá měkká dřeň. Jinak není jádro barevně odlišeno. Na příčném řezu se občas objevují takzvaná zrcátka. Jedná se o světlejší linky, které se sbíhají přesně uprostřed letokruhů. Jsou to vlastně přeříznuté paprsky dřeně.

Dřevo je tvrdé, může se dokonce měřit s takovými tvrďasi jako jsou habr či dub.

Dřevo javoruDřevo javoru

Dobře se opracovává soustruhem i dlátem, výborně se moří a lepidlo také přijímá bez větších problémů. Často se ještě vyběluje parami amoniaku nebo se ze stejného důvodu polévá čpavkem.

Kůra javoru je trochu podobná bukové.Kůra javoru je trochu podobná bukové.

Použití

Javoru se moc nevyužívá jako stavebního dříví (například na trámy, fošny), ale zato nalézá široké uplatnění v truhlářství a hudebnictví. Kvůli kontrastu s jinými, tmavými, dřevinami se používá často v nábytkářství. A to jak v dýhách nalepených na OSB deskách, nebo také jako masivní dřevo. Mohu jenom doporučit na výrobu složitějších kusů nábytku (například zdobených poli, ?štokrlat?, nebo židlí).

Ve výrobě hudebních nástrojů našel javor velké uplatnění již v minulosti. Dodnes se používá na výrobu zadních desek houslí, viol, nebo akustických kytar. Také desky kvalitních elektrických kytar světových značek jsou javorové. Například legendární rockový model Fender Startocaster.

Zvláštnost

Zvláštním případem javoru je takzvaný očkový javor. Jedná se o příčně říznutý javorový kmen s tmavou dužinou uprostřed.

Listí javoru (na obrázku Javor Klen)Listí javoru (na obrázku Javor Klen)

Dužina tvoří zajímavé útvary a celý řez tak vypadá skoro jako oko. Tento úkaz je ovšem velmi vzácný, a když se k němu někdy dostanete, je nejlepší jej vyleštit a pověsit na zeď místo obrazu.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také