Zpracování dřeva - Modřín

03.04.12 | autor admin

Dva vzrostlé modříny (mezi duby).Dva vzrostlé modříny (mezi duby).

Modřín opadavý je jediný jehličnatý strom, který na zimu opadává. Jeho jehlice také nejsou tak pichlavé jakou borovic či smrků. Nemá ale rád kouřové zplodiny a proto příliš neroste ve městech. Přítomnost modřínu značí čisté ovzduší.

Vlastnosti

Jeho dřevo je takové polotvrdé, ne tak tvrdé jako dubové, ale zase tvrdší než smrk či borovice. Je velice pevné a trvanlivé. Bělová vrstva je světe žlutohnědá, barva jádra závisí na stáří stromu. U mladých stromů je jádro okrové, postupně se přebarvuje do červenohněda. Při delším pobytu vzduchu, nebo po napuštění olejem či voskem dřevo tmavne do krásného červena (nebo spíše tmavého červenohněda). Krása tohoto dřeva také spočívá v množství zarostlých malých suků.

Dobře se obrábí, nezanáší tolik nástroje jako borové dřevo. Narozdíl od borovice lze modřín také dobře napustit, natřít, nebo přilepit. Modřínové dříví je tedy dobrým kompromisem mezi smrkem a borovicí. Opět ale proti jeho použití hraje dostupnost a cena. Modřín je dražší než borovice či smrk, a nepotkal jsem zatím moc pil, kde by jej nabízeli.

Dřevo modřínu poznáme podle silně červené barvy.Dřevo modřínu poznáme podle silně červené barvy.

Silice a pryskyřice modřínů mají obdobné využití jako u borovic.

Modřín má kůru podobnou borovici.Modřín má kůru podobnou borovici.

Silice se používají k inhalaci, mají léčivé účinky a pryskyřice se dříve používaly k utěsňování spár mezi palubkami lodních boků. Dnes se k tomuto účelu hodí trvanlivější syntetické pryskyřice.

Použití

Modřínové dřevo se odedávna používalo na šindele střech. To v dnešní době betonových tašek už asi nehrozí, ale přesto si i dnes nachází své místo. Masivní nábytek, dřevěné schody, nebo zábradlí ? to vše lze dnes vyrobit z modřínu. Ale největší uplatnění má ve výrobě obložení. Dřevěný modřínový obklad stěn, není-li znehodnocen vysokou vrstvou laku, nikdy nezevšední.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také