Zpracování dřeva - Oliva

03.04.12 | autor admin

Dřevo oliv je velmi oblíbené především na podlahy a grilování. Ano, grilování, olivové dřevo dodává masu neopakovatelnou chuť. Je ale také velmi drahé.

Vlastnosti

Oliva je středomořský strom, známý především pro své plody. Pro ty je také primárně pěstovaný, takže sehnat větší kus jeho dřeva může být celkem obtížné. Nicméně je to ale dřevo krásné s neopakovatelnou kresbou. Žádné dva kusy nemají stejnou strukturu.

Jeho léta nabývají barvy od světle krémové až po tmavě hnědou a často se barva mění na několika čtverečních centimetrech.

Barva je především smetanová až krémová, nemá praktický žádný běl. Někdy dřevo dostává i načervenalé odstíny. Naopak již zmiňovaná léta dodávají dřevu jedinečný vzhled. Je hodně tvrdé, skoro jako dubové, téměř se nedá opracovávat. Špatně se brousí smirkovými papíry i bruskami, dláta a jiné nože tupí jako snad nic jiného. Má ale výhodu, že se odebírá po malých kouscích a není téměř rozdíl, jestli ji řežeme po létech, nebo proti nim. Také se skoro neštípe, proto je vyhledávaným artiklem uměleckých řezbářů.

Olivové dřevo se výborně a snadno leští. Po vyleštění dostává takový sametový lesk. Olivové dřevo je velmi stabilní na vzduchu, samo o sobě je téměř odolné proti škůdcům.

Použití

Díky svojí vysoké ceně se mnoho nepoužívá. Výjimku mohou tvořit reprezentativní místnosti, hlavně jejich podlahy. Snad právě díky jeho tvrdosti se používá právě na podlahy. Použití na jiné větší konstrukce mě nenapadá. Ještě tak na menší vyřezávané předměty, jako třeba ozdobné příbory, různé misky, svícny?

Jenom pro představu, cena jednoho čtverečního metru olivové podlahy je přibližně 3000 korun.

Pro srovnání, stejně velký kus podlahy z dubového dřeva (jedno z našich nejdražších dřev) stojí kolem 900 korun.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také