Zpracování dřeva - Ořech

03.04.12 | autor admin

Vzrostlý ořešákVzrostlý ořešák

Ořešák královský, lidově nazývaný vlašský ořech, je majestátní strom, často lemující okraje silnic, nebo venkovských alejí. V posledních letech trpí porosty ořechů různými chorobami a škůdci. Jejich dřevo se proto bohužel používá stále méně.

Vlastnosti

Ořechové dřevo je velice ceněno. Zvláště o starší stromy mají velký zájem dýhárny. Jeho kresba je totiž nezaměnitelná a jak se říká ?co kus to originál?. Běl má šedobílou barvu, někdy s jasně žlutými skvrnami na okrajích. Barva jádra hodně záleží na půdních podmínkách. Nejčastěji je tmavohnědé s jasným černým oddělením od bělu. I barva ohraničení závisí na půdě (někdy může být až do červena).

Čerstvé dřevo má vysoký obsah tříslovin a proto někomu může mírně sedět. Je hodně tvrdé a svou vysokou trvanlivostí často předčí i řezivo dubové. Dobře se obrábí a soustruží, dobře se řeže dláty (i když je, díky své tvrdosti, hodně tupí). Také se výborně ohýbá, proto se ořech v minulosti používal k výrobě malých člunků na zámořské plachetnice (hlavně v Anglii).

Dřevo ořešáku je poměrně tvré, ale vyhýbejte se středu.Dřevo ořešáku je poměrně tvré, ale vyhýbejte se středu.

K dobrému ořechovému dřevu (nenapadenému) se v současné době velmi špatně dostává.

Na pilách se téměř nevyskytuje, v hobbymarketech už vůbec ne. Nejsnáze se k němu dostanete, zeptáte-li se například někoho, kdo kácí alej kolem silnice kvůli autům (dnes tak častá činnost), nebo někde na vesnici souseda.

Kůra ořechu je velmi tvrdá.Kůra ořechu je velmi tvrdá.

Použití

Odedávna se ořechové dřevo používalo na vykládání (intarzie), zvláště díky svojí neopakovatelné kresbě a kontrastu k světlým dřevům smrkovým. Také ořechová dýha je hodně žádaná na polepy OSB a dřevotřískových desek.

Obecně se ořech moc nepoužívá k tesařským činnostem, na to je příliš drahý a krásný. Ani na masivní konstrukce jej díky jeho ceně nedoporučuji. Zato použití na umělecké předměty, jako například přívěšky a šperky, se přímo nabízí. Také soustružené ořechové mísy a svícny jsou nádherné, ale je potřeba na ně dřevo pečlivě vybírat.

U výroby ořechových součástí je nutné pečlivě vybírat, jak dřevo říznout, kde ho obrobit a jaký má být výsledný tvar.

Když se vám povede zvýraznit jeho kresbu vhodně zvolenými tvary, výsledek potom stojí za to.

Také umělecké předměty využívající například ořechové kořeny, nebo pokroucené větve jsou ozdobou každého interiéru.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také