Zpracování dřeva - Smrk

03.04.12 | autor admin

Smrkové dřevo je určitě nejpoužívanější stavební a truhlářské dříví. Má výborné vlastnosti, rychle schne a je k dostání téměř všude za příznivé ceny.

Vlastnosti

Dřevo smrku je smetanově bílé až nahnědlé s velmi výraznými letokruhy. Na všech řezech snadno zaznamenáme odlišnosti letní a jarní přírůstkové vrstvy.

Světlé, jednobarevné, smrkové dřevoSvětlé, jednobarevné, smrkové dřevo

Jádro není nijak výrazně zabarveno, a pokud se místy od oddenku barevně odlišuje (nejčastěji do hněda), potom je to začátek hniloby (takzvaná tvrdá hniloba).

Mladý smrčekMladý smrček

Smrk je velice pevné dřevo, houževnaté a přesto měkké na obrábění. Je také docela pružné. Schne velmi rychle. Je to ale hodně lákavé dříví pro všechny druhy dřevokazných škůdců, proto je nutné hotový výrobek chránit nějakým nátěrem, nebo postřikem.

Použití

Dřevo má velmi široké použití. Dělají se z něj celé střešní konstrukce, od trámoví až po podbití. Díky své nízké ceně je také dobré na bednění a betonové formy. Používá se též jako podloží při stavbě lešení.

A vnitřní použití má rovněž široké. Pro použití na výrobu nábytku je díky svému poměru pevnosti a měkké struktuře velmi vhodné. Snad všechny levnější dřevěné kuchyňské linky jsou vyrobeny ze smrku. Na chalupě se smrkem i rádi zatopíme, protože není smolnatý, nezanáší komín a má dobrou výhřevnost. Na to ale doplácejí některé lesy, především skandinávské a sibiřské.

Napuštěním prken či fošen se zvýrazní kresba dřeva, lepení a moření jdou u smrku velmi rychle a snadno.

Kůra smrkuKůra smrku

Naopak jeho impregnace je obtížná. Působením povětrnostních vlivů získává smrk časem krásnou našedlou barvu s výrazně vystupujícími léty. K dosažení této struktury se smrk také často opaluje a kartáčuje tvrdými kartáči.

Zvláštnosti

Smrkovou zvláštností je bezesporu takzvaný rezonanční smrk. Jedná se o zvláštní druh dřeva, který se používá pro výrobu hudebních nástrojů. Díky jeho výborným akustickým vlastnostem se z něj lepí těla kytar, houslí a viol.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také