Dřevostavby svépomocí

Samotná konstrukce dřevostavby není až tak složitým procesem, neboť se jedná o montovanou stavbu. Pustit se do stavby svépomocí je tedy určitě možné. Přesto je dobré mít na paměti fakt, že lidé, kteří se výstavbou dřevostaveb zabývají, s ní mají určité zkušenosti, které vám mohou chybět. Obecný princip konstrukce se vám může zdát jednoduchý, nicméně funkčnost a životnost stavby je mnohdy ovlivněna především správným provedením všech detailů. A to může být kámen úrazu.

Stavebnice

Pokud se i přesto rozhodnete do dřevostavby pustit svépomocí, dnešní trh vám nabízí o něco jednodušší řešení. K dostání jsou různě promyšlené systémy pro kutily, kdy můžete dřevostavbu sestavit z prefabrikovaných panelů. Panely se vyrábějí s unifikovanými spoji a s garantovanou kvalitou. Jsou dodávány s podrobným návodem na sestavení.

Malou nevýhodou těchto systémů je jejich malá variabilita. Jsou navrženy na typové domy, tudíž váš výběr budoucí podoby stavby je poněkud omezený. Malé úpravy jsou samozřejmě možné.

Vyplatí se to?

Při stavbě svépomocí můžete ušetřit značnou část nákladů. Celková výše úspor bude záviset na tom, jestli si svépomocí poradíte úplně se vším, nebo některé náročnější práce přece jenom ponecháte odborníkům. Odhady na celkovou výši úspor jsou až kolem statisíců.