Typy dveří

Bezpečnostní dveře

Prioritní funkcí bezpečnostních dveří je ochránit vnitřní prostory před násilným vniknutím. Obecně lze říci, že stoprocentní způsob zabezpečení neexistuje.

Vždy je však důležitý čas a prostředky, jež by musel případný zloděj vynaložit, aby se mu podařilo vniknout dovnitř.

Jsou-li použity běžné dveře, stačí často pachateli několik vteřin. Ať už dveře vykopne, vyrazí, či vypáčí nepředstavují žádnou velkou překážku.

Je potřeba zdůraznit, že chceme-li osadit bezpečnostní dveře, nesmíme opomenout i bezpečnostní zárubeň. U stávající zárubně není jistota správného zabudování a zajištění stoprocentní bezpečnostní funkčnosti. Výměna celého kompletu (dveří i zárubně) bude zajisté nákladnější , ale jedná se o jediné spolehlivé řešení.

Speciální kování je také součástí bezpečnostních dveří. Často je využíváno vícebodové zavírání, případně rozvorový mechanismus. Důležitá je i volba vhodné bezpečnostní vložky zámku. Co se týče zavěšení dveřních křídel, musejí být u bezpečnostních dveří zabezpečeny proti vysazení.

Bezpečnostní dveře bývají často podmínkou pojišťovny pro uzavření smlouvy o pojištění domácnosti.

Interiérové dveře

U interiérových dveří je kromě funkčnosti dáván velký význam také estetičnosti. Dnešní trh nabízí neskutečné množství různých konstrukčně, materiálně, vzhledově i cenově rozdílných dveří.

Dýhované dveře

Jedná se o dřevěné dveře, které jsou potaženy přírodní dýhou s různými dekory (dub, buk, třešeň, atd.). Vyrábějí se jako skládané (napodobenina masivu) nebo s dýhou v celku.

Protipožární dveře

Jsou předepisovány pouze v prostorách, které oddělují požární úseky. Poznávacím znakem požárních dveří boční požární páska a štítek, jímž musejí být veškeré dveře vybaveny. Montáž protipožárních dveří zásadně provádí výrobce, popřípadě specializované firmy.

Posuvné dveře

Rozlišujeme základní dva typy posuvných dveří. Posuvné dveře ve stěně a posuvné dveře na stěně.

Posuvné dveře ve stěně

Jde bezpochyby o nejúspornější variantu z hlediska zabraného prostoru otevřenými dveřmi.

Posuvné dveře na stěně

Dveře se otevírají (posouvají) podél zdi, díky čemuž dochází k úspoře zabraného prostoru v místnosti cca 0,1 m². Nejčastější variantou je zavěšení křídla pomocí takzvaných vozíků, přičemž je spodní vedení křídla zajištěno vodícím trnem a drážkami na spodní straně dveřního křídla.

Skládací dveře

V poslední době tento druh dveří nachází své uplatnění především u vestavěných skříní. Jedná se o praktické a prostorově velmi úsporné řešení dveří. Skládací dveře mají všechna křídla stejně široká. Tyto dveře zasahují ve složeném stavu pouze na jednu stranu dveřního prostoru.

Harmonikové dveře

Harmonikové dveře mají stejné uplatnění jako dveře skládací. Rozdíl od dveří skládacích je však v tom, že harmonikové dveře mají vždy první křídlo (myšleno od místa uchycení dveří) poloviční šířku než křídla následující. Tyto dveře ve složeném stavu zasahují na obě strany dveřního prostoru.

Vchodové dveře

Vchodové nebo-li vstupní dveře oddělují vnitřní část budovy od vnějšího prostřední.

Jsou vystaveny povětrnostním vlivům a značnému namáhání vlivem rozdílných teplot na vnitřní a vnější straně.

Při volbě vchodových dveří je potřeba brát zřetel především tyto vlastnosti:

  • tepelná stálost
  • tepelná vodivost
  • odolnost
  • životnost
  • bezpečnost
  • funkčnost

Některé z těchto vlastností se mohou i navzájem vylučovat, proto je vždy potřeba zvážit konkrétní situaci a nalézt požadovaný kompromis. Vchodové dveře jsou jedním ze stavebních prvků na kterém se nevyplácí šetřit.