Jak vybrat správnou tapetu

Na rozdíl od klasických jednovrstevných papírových tapet je již dnešní sortiment tapet obohacen. Proto může vzniknout i problém, jakou tapetu vlastně vybrat. Dnešní tapety se vyrábějí už jako dvouvrstvé, což zvýšilo jejich kvalitu a změnilo jejich vzhled. Ten je teď o dost plastičtější, barevnější a k dostání v několika barevných variantách.

Typ tapety byste měli vybírat dle místa použití. Každý druh tapet je jinak odolný, otěruvzdorný, či čistitelný. Výběr tapety je tedy důležité přizpůsobit vlastnostem místa a nehodnotit pouze její vzhled, který je samozřejmě také jeden z požadavků.

Je tapeta vhodná na Vaše stěny?

Vhodné by bylo zaprvé zjistit, jestli se tapeta do Vašeho útulného domova hodí. Jestli je možné ji na stěnu nalepit, bez budoucích potíží. Tomu pomůže jednoduchý test.

Většina výrobků se totiž nehodí do vlhkého prostředí, až na speciální typy vinylových tapet.

Ostatní tapety potřebují suchý podklad. Test spočívá v nalepení igelitové fólie na stěnu po dobu 24 hodin. Jestli se igelit neorosí, znamená to, že stěna je vhodná pro lepení tapet. V případě orosení vybírejte z tapet k tomu určených a poraďte se s odborníkem.

Jestliže plánujete tapetu umístit např. do dětského pokoje na kratší časový úsek, je vhodnější koupit levnější tapetu, kterou je možno obnovit. Kvalitnější druhy si můžete nechat do obývacího pokoje a ostatních reprezentativních prostor. Tapeta by Vám měla vyhovovat jak z hlediska funkčního, tak i z hlediska estetického a cenového. V dalších článcích jsou podrobněji popsány nejrozšířenější druhy tapet, jejich výhody, nevýhody, vhodné použití a cena.

Nejlevnější tapety jsou papírové, také nejméně barvostálé a odolné proti oděru, mezi modernější typy patří vliesové tapety a tapety vinylové. Cenově jsou přibližně stejné. Vinylové tapety jsou celkem novinkou, jsou tedy doprovázeny i větším výběrem v moderních vzorech. Úplnou novinkou je také používání sklovláknitých tapet v interiéru, které jsou velmi odolné. Jestliže se tapetování obáváte, můžete zkusit samolepící tapety. Jejich aplikace je velmi snadná a zvládají ji i amatéři.

Nákup tapet

Před nákupem si spočítejte plochu, kterou budete tapetou polepovat. V obchodě Vám již oznámí přibližnou spotřebu materiálu. Vždy je vhodné počítat s rezervou pro budoucí opravy.

Značky na tapetách

K tomu, abyste zjistili, zda máte správný druh tapety, je vhodné rozumět značkám. Ty jsou vytištěny vždy na zadní straně tapet i u vzorků.