Koupelna

Při rekonstrukci koupelny se jistě budeme nejdříve zabývat návrhem. Máme několik možností, jak se k celé věci postavit. Pokud chceme, můžeme si návrh samozřejmě zhotovit svépomocí. Dají se koupit programy (např. TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada), které nejsou příliš drahé, kde si ve 3D můžeme prostor koupelny vymodelovat. Nejdřív ji ale musíme - pečlivě změřit. Její rozměry, polohu dveří, oken, radiátorů i rozvody vody a odpadu. V programu pak můžeme zkoušet různé varianty barev i rozmístění jednotlivých předmětů (mnoho výrobců nabízí své výrobky v elektronické podobě, ve které je můžeme importovat do našeho programu). Existují i freewarové programy, které jsou ke stažení na stránkách výrobce. Například Keramag vyvinul program Badplaner, který je možné nainstalovat v němčině nebo angličtině.

Dejte na radu odborníka

Dalším způsobem je najmout si bytového architekta, který vám nastíní vaše možnosti, koupelnu sám vymodeluje a předvede Vám hotové vizualizace. Zároveň vám poradí ohledně designu a vysvětlí Vám i mnohé důležité souvislosti, které s návrhem souvisí.

Některá koupelnová studia nabízejí návrh zdarma, pokud si u nich objednáte celou koupelnu – jejich firma zařídí vše od objednání dlažby, přes veškeré zařizovací předměty až po montážní práce.

Zároveň si koupelnu změří a navrhne nejlepší řešení. Za tyto služby ale samozřejmě zaplatíte – koupelnová studia si účtují marži, která pokryje práci jejich návrháře.

Co je tedy lepší?

Na takovou otázku je těžká odpověď. Někteří lidé jsou schopni si navrhnout svou koupelnu funkčně a s citem, pro některé to zase může být problém. Všeobecně ale platí, že odborník ví přece jen o něco víc a dokáže Vám poradit zvláště při atypických řešeních. Také se dobře orientuje v nabídce, která je na trhu a vysvětlí Vám výhody a nevýhody. Musíte ale počítat s tím, že tito lidé (mluvíme-li o návrhářích koupelnových studií) pracují pro jednu firmu a budou Vám tak všechny výrobky vychvalovat, proto je dobré si nechat vše vysvětlit a udělat si na věc svůj vlastní názor.