Luxfery v koupelně

Luxfery, tedy skleněné tvárnice, jsou obohacením každého interiérového prostoru, o koupelně nemluvě. Dnes se nemusíme spokojit jen s těmi tradičními, které všichni známe, ba právě naopak. Na trhu je jich nepřeberné množství – mají různé rozměry, tvary, tónování skel i průsvitnost a průhlednost. Ani libovolná barva či šířka spár dnes není problém. Měli bychom tedy zapomenout na přežitý názor o jejich nevkusnosti a dát luxferovým stěnám opět šanci. Díky nim můžeme efektně oddělit prostor, aniž by působil stísněně a temně. Cena jedné luxfery se pohybuje zhruba od 60 – 170 Kč.

Zdění luxferové stěny

Dnes už spíše montáž. K jejich zhotovení existují pomůcky jako vymezovací křížky a suché maltové směsi na sklo. Přesto je lepší jejich výstavbu svěřit odborníkům, protože nedokonalosti jsou na nich zřetelně patrné.

Existuje ale i stavebnicový systém zvaný Ezylay, kde luxfery spojujeme pomocí hliníkových rámečků, plastových vymezovacích křížků a silikonu – tento systém je snadný a vhodný pro kutily.

Stěnu můžeme také doplnit o celoskleněné dveře (ať už s rámem nebo bez něj). Luxfery nemusí být jen skleněné, ale i z polykarbo­nátu – tím se značně sníží tíha celé konstrukce, což může být někdy problém.

Jaké jsou vlastně jejich výhody?

Pokud v některé místnosti nemáme okno, luxferová stěna se nám tu přímo nabízí. Prostor oddělíme fyzicky i akusticky (má vlastnosti lepší, než normální zděná stěna) a přitom do temného místa vpustíme denní světlo. S oblibou se též používají jako pevné sprchové zástěny.

Můžeme je použít i jako polopříčky – třeba mezi záchodem a vanou. Nevzniknou tak temné nepěkné kouty.

Také z nich nemusíme vyzdít rovnou celou stěnu. Stačí jen pruh, nebo sem tam nějaké tvárnice – vytvoříme tak originální a zajímavou stěnu.

Snadná údržba

Pokud máme luxfery průhledné a lesklé, čistit se nám budou velice snadno – stačí použít obyčejné čistící prostředky. Problém může nastat s matným nebo strukturovaným povrchem. Výrobci prodávají speciální čistící prostředky, které by si se špínou měli poradit, ovšem ze zkušenosti nám musí být jasné, že údržba bude každopádně namáhavější. I na to ale existuje řešení – neprůhledné luxfery s lesklým povrchem na lícové straně, strukturované na vnitřním povrchu.