Osvětlení v koupelně

V koupelně většinou máme dva zdroje světla – jeden umisťujeme na strop pro celkové osvětlení, to druhé pro zrcadlo nad umyvadlem. Oblíbené bývá v koupelně použití sádrokartonového podhledu, do kterého se zabuduje soustava vestavných svítidel. Je totiž příjemnější mít více zdrojů světla s menší intenzitou, než jeden, který hodně září.

Zvláště při holení nebo líčení oceníte kvalitní a hlavně rovnoměrné osvětlení Vašeho zrcadla.

A protože zrcadlo je z mnoha důvodů umístěné nad umyvadlem, musíme dbát na zvýšenou bezpečnost. Vzhled samotného svítidla je samozřejmě důležitý, ale neměl by být při vašem rozhodování na prvním místě.

Umístění a kvalita osvětlení u zrcadla

Aby bylo osvětlení kvalitní a nevrhalo na obličej nerovnoměrné a nepříjemné stíny, které by nám zkreslily tvář, mělo by být umístěno nad zrcadlem. Pokud ho umístíme po straně, musíme dbát na symetrii – tedy umístit stejný zdroj i na stranu druhou. Obě světla musí mít stejnou intenzitu. Nejideálnějšího nasvětlení tváře dosáhneme umístěním svítidel po stranách zrcadla a nahoru nad zrcadlo.

Světlo by mělo být jasné a bílé, aby nezkreslovalo barvy. Lepší je pak použití tělesa s matným sklem (ne čirým). Světlo se nesmí odrážet od zrcadlové plochy, aby nás neoslňovalo.

Bezpečnost

Starší norma řešila i prostor kolem umyvadla, nicméně nová norma (ČSN 33 2000-7-701) už tento prostor neřeší. Pro ní je směrodatné pouze rozdělení koupelny do zón 0 – 3, takže záleží na umístění umyvadla vzhledem k vaně nebo sprše.