Koupelna v podkroví

Podkroví je v dnešní době velice oblíbený prostor pro bydlení, i když jeho zařizování má mnohá úskalí. Při výstavbě koupelny to platí dvojnásob.

Nejenže musíme dbát na umístění zařizovacích předmětů z hlediska přívodů vody a odpadů, ale musíme dbát i na dostatečnou výšku místnosti – tedy na skosené stropy.

Za to jsme odměněni možností instalace střešního okna, které z naší nové koupelny udělá romantické místo s možností relaxace doslova pod hvězdným nebem.

Pozor na hlavu

To bude náš největší problém. Musíme si uvědomit, že u každého zařizovacího předmětu musíme mít prostor vysoký tak, abychom si třeba při vstávání z toalety nepřivodili otřes mozku. Pokud je koupelna dostatečně velká, můžeme si pomoci přizdívkou, která nám zařizovací předměty posune více do středu místnosti. Také se prodávají atypické sprchové kouty, které mají některé strany zkosené tak, aby se pod střechu pohodlně vešli. Dají se samozřejmě objednat i sprchové boxy na míru.

Co se týče úložného prostoru i zde jsme jistým způsobem omezeni. Na vysoké komody můžeme zapomenout rovnou. Nejlepším řešením je opět zhotovení koupelnového nábytku přímo na rozměry konkrétní koupelny. Nejlépe tak využijeme prostor a objevíme místo pro spoustu úložných ploch.

Problémy s podlahou

V podkroví se většinou pohybujeme na dřevěném trámovém stropě s jednoduchým prkenným záklopem. Na něj je vhodné vybudovat lehkou nebo těžkou plovoucí podlahu. Tedy na prkna položit kročejovou izolaci (minerální vlnu) o tloušťce minimálně 2 cm. Izolaci zakrýt PE separační fólií. Pokud se rozhodneme pro těžkou plovoucí podlahu, další vrstvu bude tvořit betonová deska vyztužené ocelovou sítí – v šířce minimálně 5 cm. Na desku přijde hydroizolace a dlažba. Při budování lehké plovoucí podlahy je betonová deska nahrazena deskami z cementotřís­kových, sádrokartonových nebo OSB desek. Celková skladba se tak o něco ztenčí, ovšem na úkor akustických vlastností.

Vše ovšem záleží na konkrétních dimenzích stropu a měli bychom si nechat vždy poradit od odborníka, který podlahu dostatečně nedimenzuje. Díky průhybu by totiž mohlo snadno dojít k jejímu popraskání.