Sprchový box

Asi nejjednodušším řešením, pokud jste se rozhodli pro pořízení sprchového koutu, je volba hotového sprchové boxu. Jak už sám název napovídá, jedná se kompletní sestavu sprchové vaničky, sifonu, stěn, dveří, baterie nebo sprchového panelu.

Nesporné výhody

Nemusíte zdít, obkládat ani složitě rekonstruovat – prostě jen koupíte a můžete se sprchovat. Celý proces vyžaduje jen minimální stavební zásah, nutný k zapojení teplé a studené vody a odpadu. Používají se hlavně v případě, kde by zbudování trvalého sprchového koutu bylo obtížné.

Na trhu je jich velká nabídka – od masážních až po úplně obyčejné, designové, malé, velké, levnější i ty super drahé. Koupí vhodného modelu si tak můžeme doma udělat soukromé parní lázně nebo skotské střiky.

Ale i nevýhody

Jednou z nevýhod je pak jistá uniformita, kterou takto zakoupené boxy mají.

Do jejich vzhledu se zkrátka nedá vnést žádný originální prvek, jako když si kout budujeme sami.

Cena je o něco větší (zhruba od 6 000 – 100 000 kč), ale na druhou stranu je vyvážena absencí stavebních prací, za které jinak také musíme platit a starostmi, které s takovým budováním souvisí.

Co mě ale osobně přijde nejvíce nevýhodné je, že kupujeme-li celou sestavu, nemůžeme se příliš rozhodovat ohledně jednotlivých součástí. Pokud nám není lhostejná konečná suma, kterou za kout zaplatíme, je na místě rozmyslet si, na kterých částech se vyplatí šetřit a na kterých ne. To u sprchového boxu zkrátka nejde.

Se sprchovými boxy mám zkušenost jen z levnějších hotelů a ubytoven, ale ta zase stojí za to. Uznávám, že boxy v těchto zařízeních byly zřejmě většinou jedny z nejlevnějších. Velice špatně se dali vyčistit – ať už z důvodu nekvalitního skla nebo plastu, dveře dost často špatně doléhali a voda si tak vesele vytékala ven a snad nejhorší – vanička nesnesitelně vrzala.