Broušení kotoučových pil

03.04.12 | autor admin

Kotoučová pila, spíše známá jako cirkulárka, je velice rozšířený dílenský stroj. V paneláku se s ní moc nesetkáme, ale na venkově je to téměř inventář každého domu. Vyrábí se v celé škále provedení, od malých nástavců na vrtačku až po počítačově řízené pily na řezání prken a desek.

Většina popisovaných činností se provádí za chodu pily. Dbejte proto na bezpečnost!

Egalizování

Egalizování je proces srovnávání zubů pily. Nejprve se musí dosáhnout zpětného chodu pily. U některých pil stačí pouze zmáčknout tlačítko, a u zbytku se musí prohodit fáze třífázového motoru pily, aby se motor točil obráceně.

Egalizování se provádí za nízkých otáček pily.

Při egalizování se snažíme srovnat všechny zuby na jednu kružnici(hrotnici).Při egalizování se snažíme srovnat všechny zuby na jednu kružnici(hrot­nici).

Buďto u dražších strojů opět přes tlačítko, potenciometr, nebo řídící jednotku, u levnějších úplně postačí, když je budeme střídavě zapínat a vypínat.

Hrubým brusným kamenem se opatrně přibližujeme shora k zubům pily. Nejprve se chytne pouze pár zubů, postupně čím dál tím více. A naším cílem je, aby se chytily všechny zuby, to znamená, aby byly hroty všech zubů na stejné kružnici (hrotnici).

Broušení

Pilníkem opatrně brousíme pouze tu hranu, která se zařezává do dřeva.Pilníkem opatrně brousíme pouze tu hranu, která se zařezává do dřeva.

Pila se nejprve musí zaklínovat v patě stolu, aby se neprotáčela a nechvěla. Brousí se pouze její hřeben, pouze ta hrana, která se zařezává do dřeva.

Potom máme na výběr ze dvou možností, záleží pouze na kterou si troufnete. Prvním je, že plochým pilníkem brousíme postupně všechny zuby s tím, že se musí dodržovat úhel se kterým byly hrany zubů vyrobeny.

Tento úhel musí být pro všechny zuby stejný, jinak se bude kotouč nerovnoměrně opotřebovávat.

Nebo vezmeme trojúhelníkový pilník vhodné velikosti, jednoduše si jej zapřeme o sousední zub a brousíme jeden zub po druhém. Tímto se dosáhne právě stejného úhlu řezných hran.

Úprava zubové mezery

Pokud chceme kotouč vyvážit, aby neházel a neničil tak ložiska, je nutné mít všechny mezery mezi zuby stejně hluboké. Nejprve si vezmeme tužku a zjistíme nejnižší patu zubů na pile. Potom pilu pomalu roztočíme (stačí rukou), a touto nejnižší polohou vedeme patní kružnici. Vezmeme si kulatý pilník a každou mezeru mezi zuby upravíme tak, aby se dotýkala naznačené patní kružnice.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také