Broušení řetězů motorové pily

03.04.12 | autor admin

Motorová pila, také řetězová pila, nebo prostě hovorově motorovka, je velice užitečná věc. Její zásluhou může být řezání dříví na zimu prácí na jedno odpoledne a ne měsíční dřina. Aby řezání s motorovkou šlo hladce a nebyl to spíše očistec, je nutné ji mít správně nabroušenou.

Broušení

Vzhledem ke skutečnosti, že existuje spousta výrobců a typů motorových pil a každý z nich vyrábí jejich řetězy jinou technologií, není žádný univerzální návod na jejich nabroušení.

Nejlepší bude se při koupi nové pily zeptat jak se má pila správně brousit, popřípadě si prohlédnout návod.

Občas to tam bývá napsané, ale většinou je tam krátká věta: Odnést do autorizovaného servisu. Pila by se ale měla brousit po každé vypotřebované nádrži (u benzínových), nebo po hodině provozu (u elektrických). Jak tedy na to?

Brousíte pilníkem vodorovně s čarami a řetěz si postupně posouváte.Brousíte pilníkem vodorovně s čarami a řetěz si postupně posouváte.

Pila se brousí kulatým pilníčkem správného průměru. Většinou bývá k sehnání jako příslušenství spolu s přípravky, které zaručují zachování správné geometrie řetězu při broušení. Pokud tento pilníček výrobce nenabízí můžete zkusit změřit průměr čtvrtkružnice, kterou tvoří řezná část zubu a koupit odpovídající zámečnický pilník. Ale to děláte na vlastní riziko, protože jestli koupíte pilník o jiném průměru můžete změnit geometrii zubů a tím nenávratně zničit celý řetěz.

Při vlastním broušení opět platí zásada stejného počtu tahů pilníkem.

Všechny zuby musí být nabroušeny stejným počtem tahů, aby nedocházelo k porušení geometrie řetězu, házivosti a následnému zničení ložisek.

Pomocí takového jednoduchého zařízení dodržíte správný úhel zubů.Pomocí takového jednoduchého zařízení dodržíte správný úhel zubů.

Brousí se buďto kolmo na řetěz, nebo pod nějakým úhlem. Broušení pod úhlem je nejčastější, řetěz pak déle vydrží ostrý. Většinou se tento úhel rovná 30 stupňům.

Ošetřování řetězu

Po každém broušení je vhodné řetěz namazat obyčejným mazacím olejem, aby se zvýšila jeho životnost. Jednou za čas řetěz vyndáme z pily a důkladně promažeme vazelínou. Tím se opět zvýší životnost, zamezí případné korozi a zároveň se promažou čepy řetězu a ten pak neklade tak velký odpor motoru a řezání s ním je zase o něco snazší. Takto ošetřovaný řetěz může vydržet až několik let a stále řeže jako nový.

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také