Broušení parket, broušení podlahy

03.04.12 | autor admin

Jednou za čas chce parketová (ale i obyčejná dřevěná) podlaha zbavit všech nečistot a obnovit něco ze své zašlé krásy. K tomuto účelu slouží celá řada speciálních strojů (hlavně italské značky Lägler).

Broušení nahrubo

Takováto rotační bruska se používá na broušení parket a podlah.Takováto rotační bruska se používá na broušení parket a podlah.

Doporučuji si na broušení parket zapůjčit specializované stroje s odsáváním. Samozřejmě, parkety jdou vybrousit i obyčejnými pásovými či vibračními bruskami, ale strávíte na tom několik dní. Na velké plochy se používá rotační válcová bruska s otáčkami kolem 3000 za minutu, na rohy je potřeba menší bruska, speciální rohová.

Všechny stoje mají odsávání, přesto ale doporučuji otevřít na broušení všechna okna. Začínáme s hrubým papírem (hrubost asi tak 40) a postupujeme s ohledem na směr pokládky parket. Brousíme podélně, jakoby po parketách. Jednotlivé brusné pruhy trochu překrýváme, aby nám nevznikaly ošklivé zářezy do podlahy a různé nerovnosti.

Díky konstrukci velké válcové brusky není možné s ní dosáhnout ke zdem a do rohů. Na to použijeme speciální rohovou brusku, opět s papírem drsnosti 40. Úplné okraje dobrousíme smirkovým papírem namotaným na dřevěném špalíku, zase drsnosti 40. Celé tato procedura trvá asi 2 hodiny (na ploše 20 m2).

Potom do brusky nasadíme papír s nižší drsností (doporučuje se aspoň 60) a znovu brousíme celou podlahu ve směru pokládky parket.

Po dobroušení velkých ploch zase dobrousíme rohy rohovou bruskou a smirkovým papírem odpovídající drsnosti.

Tmelení

Před dobroušením můžeme podlahu vytmelit. Ale pouze v případě, že podlaha nevrže a nehýbe se, jinak by se tmel hodně rychle vydrolil. Do míst, která chceme tmelit nasypeme hromádky pilin z posledního broušení a zalijeme nejlépe tmelícím lakem Fungenkit. Necháme tak půl hodiny zatuhnout a ještě jednou zopakujeme (tmel se totiž trochu propadne).

Pokud nechceme kupovat speciální tmelící lak, můžeme použít vodou ředitelný bezbarvý.

Ale ten schne podstatně déle (8 hodin) a také nemá tak dobré vlastnosti.

Dobroušení

Do válcové brusky nasadíme papír drsnosti 80-100 a brousíme celou plochu směrem od dveří k oknům. Potom opět dobrousíme rohy menší bruskou a smirkovým papírem. Parkety máme připravené k novému nátěru.

Tip: Chcete-li to nechat profesionálům, můžete se obrátit na firmu pana Sekala v Praze - nejen s broušením, ale i kompletní renovací

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také