Broušení vrtáků

03.04.12 | autor admin

Vrtáky, a zvláště potom ty do kovu a zdiva, se velice rychle otupí. Důvodem je vysoká rychlost otáčení v kombinaci se třením vrtaného materiálu. A proč kupovat nový vrták jenom kvůli tomu, že ten starý je tupý?

Ploché vrtáky

Plochý vrták brousíme na brusce nebo na kameni z obou stran od hrotu.Plochý vrták brousíme na brusce nebo na kameni z obou stran od hrotu.

Ploché vrtáky jsou určeny výhradně pro vrtání dřeva a to jak po směru vláken, nebo proti směru. Vyžadují však vyšší otáčky vrtačky a proto se většinou používají ve stojanových vrtačkách. Bývají vyrobeny povětšinou z kvalitní nástrojové oceli, která je špatně obrusitelná, ale z vlastní zkušenosti vím, že stačí obyčejný kotouč v brusce, nebo obtahovací kámen na nože.

U plochých vrtáků se brousí ostří na obě strany od středového hrotu. Je ale nutné udržovat symetrii vrtáku, to znamená na obou stranách stejný počet přejetí brusným kamenem. Středový hrot se pouze obtahuje jemným obtahovacím kamenem, protože ten sám o sobě nemá vrtací schopnost, slouží pouze k zaříznutí vrtáku do dřeva.

Šroubovité vrtáky

Broušení šroubovitých vrtáků je velice náročná činnost, proto jestli nevíte jak má vrták po nabroušení vypadat, tak se do ní raději nepouštějte. Nicméně s trochou zkušeností (získaných na starých a nepoužitelných vrtácích) lze vrták správně nabrousit.

Protože i šroubovité vrtáky jsou vyrobeny z vysoce kvalitní oceli tak se špatně brousí. Opět ale postačí jemnější brusný kámen a trocha trpělivosti. U vrtáků do kovu a betonu ostříme jejich hroty z obou stran, u vrtáků do dřeva opět ponecháváme středový hrot nenabroušený. Jedinou výjimkou jsou vrtáky s vrstvou slinutého karbidu, ty jsou téměř nenabrousitelné. Můžete samozřejmě použít speciální kameny nebo brusné kotouče z karbidu křemíku, ale ty jsou velice drahé a moc nevydrží.

Šroubovité vrtáky se brousí velice špatně, a to zejména ty do dřeva s hrotem (dva vpravo).Šroubovité vrtáky se brousí velice špatně, a to zejména ty do dřeva s hrotem (dva vpravo).

Pár rad

Vždy používejte na vrtání nějakého materiálu pouze vrták pro něj určený.

I do dřeva používejte vrtáky určené k vrtání dřeva, vrtáky do železa a betonu vytrhávají vlákna a díra potom není kulatá, ale spíše šišatá. Netlačte nadměrně na vrtačku, vrták se nadměrně zahřívá a rychle se ničí. Snad jenom při vrtání příklepem lze použít trochu více síly. Pokud vrtáte hlubší díru, tak ji nevrtejte celou najednou, ale dělejte přestávky na ochlazení vrtáku (vrtačku nechte běžet naprázdno).

.
Líbil se vám článek?
nclude file="banner/bot682x70.tpl.html"}

Témata článku

 Váš příspěvek

Přečtěte si také